FAKTY

Dawne święto 22 lipca. Pabianiccy działacze oddali hołd tym, którzy walczyli o ojczyznę

 22 lipca w czasach PRL obchodzone było Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Pamiętają o nim lewicowi działacze z Pabianic. Z tej okazji pokłonili się “członkom PPR zamęczonym w hitlerowskich obozach zagłady i poległym w walce o wolną, socjalistyczną Polskę”.

Narodowe Święto Odrodzenia Polski było najważniejszym świętem państwowym w okresie Polski Ludowej. Obchodzono je uroczyście do 1989, w rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. 

Przeciwko likwidacji święta protestował Wojciech Jaruzelski. W liście do marszałka Sejmu napisał: Uważam za niesłuszny projekt skreślenia dnia 22 lipca z wykazu świąt państwowych. Za zniesieniem święta głosowało 182 posłów, przeciwko było 56, a 39 wstrzymało się od głosu.

O dawnym święcie nie zapomnieli nasi działacze lewicowi. Na zdjęciu widzimy wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Aleksandrę Stasiak, wiceprezydenta Marka Gryglewskiego, działacza PZPR Zbigniewa Mencwala i szefa powiatowych struktur Nowej Lewicy Roberta Kraskę. Stoją przed pomnikiem upamiętniającym pabianickich komunistów, który znajduje się na cmentarzu komunalnym. Lokalizacja w tym miejscu sprawia, że nie trzeba go usuwać w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej (więcej na ten temat TUTAJ).

Aleksandra Stasiak napisała dziś na FB: “Jako Lewica Pabianice nie możemy zapominać o dorobku Polski powojennej i o tym, co zostało zbudowane w tamtym okresie. Nie możemy tego czasu wymazywać z historii, czego chce prawica. Szkoły, przedszkola, szpitale, osiedla bloków mieszkalnych, to jest dorobek lewicy. Dziś oddajmy hołd wszystkim, którzy walczyli o naszą Ojczyznę”.

Tu należy przypomnieć, że Pabianice były wzorcowym miastem socjalizmu, miało ogromny wkład w rozwój ruchu robotniczego i budowę PRL. Dlatego też uchwałą Rady Państwa z 22 listopada 1966 roku zostało uhonorowane Orderem Sztandaru Pracy I klasy. Byliśmy pierwszym miastem ziemi łódzkiej, które dostąpiło tego zaszczytu (więcej TUTAJ).

Nazwę “Polska Partia Robotnicza” wymyślił Józef Stalin. Ta polska partia komunistyczna została utworzona w styczniu 1942 roku przez przybyłych z ZSRR polskich komunistów (zrzuconych przez lotnictwo sowieckie na spadochronach). Działalność PPR podlegała kierowniczym czynnikom w Moskwie.

Fot. FB/Aleksandra Stasiak