FAKTY PORADNIK

Pracownik cmentarza odwiedzi grób w zastępstwie [WYWIAD]

Szef miejskiej nekropolii o tym, jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych. Jest kilka patentów na czas zarazy.

Magdalena Hodak: – Wszystkich Świętych to dla Polaków uroczystość szczególna. Wizyta na cmentarzu obowiązkowa. Ale teraz jesteśmy w tzw. czerwonej strefie, wiele się zmienia. Zamknie Pan nekropolię?

Grzegorz Janczak: – Jeśli góra, czyli Warszawa, zadecyduje, trzeba się będzie to takiego rozporządzenia dostosować. Jeśli nie – cmentarz w niedzielę, 1 listopada będzie otwarty, podobnie jak w sobotę i inne dni.

Jakieś wskazówki dla odwiedzających swoich Zmarłych?

Gorąco zachęcam do przyjścia na cmentarz nie w niedzielę. Zapraszam w inne dni. Wielu pabianiczan już deklaruje, że odwiedzi groby w przed niedzielą albo później. To odpowiedzialne  podejście. Wierzę w zdrowy rozsądek. W to, że ludzie zachowają bezpieczne odległości, przyjdą w maseczkach czy w przyłbicach. Wreszcie – odradzą swoim bliskim seniorom wyprawę na cmentarz. Jego zamykanie, zwłaszcza w Pabianicach, nie ma, w moim odczuciu, sensu. Każdy, kto odrobinę zna topografię pabianickich nekropolii, wie, że na cmentarz komunalny można przejść z cmentarza katolickiego, a na katolicki z ewangelickiego. I odwrotnie.

A gdyby ktoś bał się czy nie mógł pofatygować się osobiście?

Wtedy serdecznie zapraszam do skorzystania z naszej usługi polegającej na uporządkowaniu grobu, położeniu wiązanki, zapaleniu znicza (bezpłatnie, a wyślemy nawet zdjęcie dokumentujące wykonanie usługi). Można zamówić coś takiego pod numerem 504 849 963 lub elektronicznie: biuro@mzppabianice.pl. Chciałbym też dodać, że jeśli ktoś chce kupić znicze czy kwiaty, ale nie stać w pomieszczeniu w kolejce po znicze czy wiązanki, może je wcześniej u nas zamówić, zapłacić online i od razu dostanie zakupiony towar.

Wszyscy, których bliscy są pochowani na cmentarzu komunalnym mogą także zapalić wirtualny znicz na grobie Bliskiej Osoby. Wpisz nazwisko swojego TUTAJ.