Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych pabianiccy policjanci, Grupa Wolontarystyczna “Agrafka” oraz Warsztat Terapii Zajęciowej wspólnie zorganizowali Grę Miejską “Bierzemy na warsztat tolerancję”.
W zabawie wzięło udział 5 szkół podstawowych oraz 5 placówek działających na rzecz osób z niepełnosprawnością (razem 60 uczestników i 15 wolontariuszy).
Głównym założeniem było zwiększenie akceptacji i tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Podczas losowania zgłoszone grupy zostały połączone w zespoły mieszane (5 osób z niepełnosprawnością + 5 uczniów ze szkoły podstawowej). Każda miała swój kolor.
Gra miejska rozpoczęła się 5 maja o godz. 10.00 przed ratuszem. Grupy otrzymały mapy i przy wsparciu swoich opiekunów ruszyły do pięciu punktów (Straż Pożarna, Straż Miejska, Kościół NMP, Policja, C.H. ECHO). Każdy punkt to inne zadania. Jedne wymagały sprawności fizycznej, inne manualnej i intelektualnej.
Mówi Agata Agata Matuszewska – wolontariuszka z “Agrafki”:
– Gdy dowiedziałam się o pomyśle na tą grę miejską, bardzo się ucieszyłam. Odbieram to wydarzenie trochę osobiście, jako osoba z niepełnosprawnością. Niepełnosprawność jest z jednej strony wyjątkowością, a z drugiej strony trudnością. I z doświadczenia wiem, że ta trudność może dotyczyć budowania relacji z ludźmi i w tej sferze może być bardzo bolesna. Bo każdy człowiek potrzebuje kontaktu i relacji z innymi ludźmi, każdy potrzebuje czuć akceptację i przynależność do jakiejś grupy społecznej. Myślę, że każdy uczestnik gry wziął z tego wydarzenia coś wartościowego dla siebie. Nie możemy mieć gwarancji, że młodzież, która wzięła udział w grze, będzie od teraz patrzeć na osoby z niepełnosprawnościami z otwartością i empatią. Ale jest nadzieja, że to doświadczenie spotkania z drugim – innym człowiekiem zostanie z nimi na dłużej. A jeśli tak, to mamy sukces tego działania!
Wyniki Gry Miejskiej
I Miejsce: BIEDRONKI (zespół czerwonych):
Środowiskowy Dom Samopomocy w Pabianicach i Szkoła Podstawowa Nr 16
II Miejsce: SMERFY (zespół niebieskich):
Środowiskowy Dom Samopomocy PSONI i Szkoła Podstawowa Nr 13;
III Miejsce: CZTEROLISTNA KONICZYNKA (zespół zielonych)
Warsztat Terapii Zajęciowej i Szkoła Podstawowa Nr 5
IV Miejsce na równi
ANIOŁKI (zespół białych):
Zespół Szkół Nr 5 i Szkoła Podstawowa Nr 17
BŁYSKAWICE (zespół żółtych)
Dom Pomocy Społecznej i Szkoła Podstawowa Nr 8
Każdy uczestnik otrzymał medal dyplom i niespodziankę.