FAKTY

Zbiórka używanych okularów. Dla pacjentów z Afryki

Niepotrzebne okulary zalegają nam w szufladach. Można dać im drugie życie i pomóc innym.

Podczas misji w krajach kontynentu afrykańskiego okuliści badają wzrok osobom, które nie mają takiej możliwości na co dzień. Wizyta u specjalisty oznacza daleką wyprawę, do tego dochodzą koszty wizyty, ewentualnie leków i okularów. Większości osób po prostu na to nie stać, dlatego kilka razy w roku okuliści wyruszają z Mobilną Kliniką w miejsca, o których świat zdaje się nie pamiętać. Tam przepisują leki i okulary. Leki otrzymują w postaci darowizn od firm farmaceutycznych, a okulary mają dzięki zbiórkom.

Obecnie trwa (do 30 września) III ogólnopolska zbiórka używanych okularów „Okulary dla Afryki”. Chodzi o okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych oraz używane okulary korekcyjne dla dzieci i dorosłych o wartościach plusowych i minusowych, ale bez wartości cylindrycznych (korygujących astygmatyzm).

Okulary powinny zostać zapakowane do małego (najtańszego) woreczka foliowego razem z małą kartką, na której napisane są moce oka prawego (OP) i oka lewego (OL), najlepiej w tej kolejności. Nie zawiązujcie woreczków – w trakcie pracy w terenie priorytetem są pacjenci i lekarze nie chcą tracić czasu na ich odwiązywanie przy 100 osobach czekających w kolejce do badania. Nie chcą ich też rozrywać – woreczki stanowią później substytut futerału na okulary i są cennym dodatkiem.

Okulary możecie przynosić do Zakładu Optycznego przy ul. Zamkowej 11.
Jak przygotować okulary?

• Najpierw sprawdź, czy okulary są w dobrym stanie, tzn. czy szkła nie są porysowane (zwłaszcza w centrum!), czy są kompletne i mają wszystkie elementy oprawy. W innym wypadku nie będą spełniały dobrze swojej funkcji.

• Wyczyść okulary wodą z płynem do mycia naczyń – w Afryce jest problem z wodą, nie ma jak wyczyścić ich na miejscu.

• Jeżeli znasz moce swoich okularów – opisz je; jeśli nie znasz – optyk na pewno chętnie pomoże.

• Każde opisane okulary należy zapakować do małego (najtańszego) woreczka foliowego razem z mała kartką (…)

• Tak przygotowane okulary, w zależności od ilości, zapakuj do koperty lub kartonowego pudełka. Pudełko można wyłożyć czymś miękkim, papierem lub folią bąbelkową, żeby zabezpieczyć okulary przed uszkodzeniem.