FAKTY

SLD ws. aborcji – 4 x TAK

Aleksandra Stasiak: – Nie zgadzamy się z pomysłem partii rządzącej dotyczącym zaostrzenia prawa ws. aborcji.

Sojusz Lewicy Demokratycznej rozpoczął zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum. Chcą zachowania przepisów w obecnym brzmieniu (przerwanie ciąży dopuszczalne w przypadku: gdy jest wynikiem czynu zabronionego; stanowi zagrożenie dla życia/zdrowia matki; w opinii lekarzy istnieje prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych upośledzeń płodu) oraz liberalizacji – dodatkowy, czwarty wariant to: „nie został ukończony 12. tydzień ciąży i kobieta sama podejmie decyzję o jej przerwaniu”.

Do składania podpisów przekonywała prof. Małgorzata Niewiadomska-Cudak, nowa przewodnicząca SLD w Łódzkiem:

– Mężczyźni w sutannach nie mogą decydować za kobiety. Zaostrzenie ustawy przyczyni się do rozwinięcia „szarej strefy” – aborcje będą przeprowadzane w podziemiu lub sąsiednich krajach – powiedziała podczas konferencji w Pabianicach.

2(1)Młodym okiem

A Kościół na to…
Rządy PiS to czas nieustannej wrzawy. Ostatnio niemałe poruszenie wzbudził temat aborcji. Oczywiście Kościół ma w tym swój udział.
Wystawa proaborcyjna pod Sejmem, akcja #PopieramDziewuchy, Ogólnopolski Marsz Kobiet w Łodzi, a także inne manifestacje organizowane w całym kraju i nie tylko. To reakcja na inicjatywę nowego rządu, aby całkowicie zakazać aborcji w Polsce. Stanowisko zdecydowanej większości kobiet w tej sprawie jest jasne: wypracowany w 1993 roku kompromis to odpowiednia regulacja prawna, przy której powinniśmy zostać.
Dla przypomnienia, wspomniane porozumienie dopuszcza usunięcie ciąży w trzech przypadkach: gdy kobieta została zgwałcona, jej życie jest zagrożone bądź jeśli u nienarodzonego dziecka wykryto nieuleczalną wadę.
Problem próby zaostrzenia ustawy aborcyjnej, to kolejna sprawa, która wypłynęła poza granice naszego państwa. Polscy działacze ruchu „Odzyskać Wybór” zyskują także poparcie gwiazd obcojęzycznych tj. Mila Jovovich czy Caroline de Maigret. Wszyscy walczą o prawo kobiet do „samostanowienia o macierzyństwie”.
Co na to Kościół?! Przykazanie piąte głosi: nie zabijaj. Powołując się na ten fragment dekalogu, polski episkopat wnosi o „ochronę życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci”. Bezwzględnie. Dla każdego.
To właśnie biskupi rozpoczęli tę dyskusję, która przerodziła się w wojnę. Ich pogląd w tej kwestii jest niezmienny. W końcu nie mogą zaprzeczyć Bogu. Teraz w rękach ludzi świeckich jest los niedoszłych matek. Jak zakończy się ten spór?
Cokolwiek zostanie postanowione – ci, którzy będą wystarczająco wytrwali i tak znajdą sposób, aby zrealizować swój plan. Zadecydują wedle swojego sumienia. Czy nie tak powinno być?!
Aleksandra Polańczyk
* Autorka jest studentką I roku dziennikarstwa na UŁ