Już za kilka miesięcy z Pabianic wyruszy 550. piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Z tej okazji ma z nami wędrować arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś.
Jak mówi tradycja, w tym roku pątnicy z naszego miasta wyruszą w drogę do Częstochowy już po raz 550. Czyniłoby to z pabianickiej pielgrzymki jedną z najstarszych w Polsce. Czy ta tradycja daje się obronić historycznie?
– W jasnogórskich księgach cudów są zapiski, że pątnicy z Pabianic mogli tu przybywać już w XVII wieku. Czy stało się to już w XV wieku, ustalić można by było po dokładniejszej kwerendzie – twierdzi dr Sebastian Adamkiewicz, pabianicki historyk.
– Jest to możliwe choćby z tego względu, że w tym samym okresie w Pabianicach przebywał Jan Długosz, wielki admirator kultu jasnogórskiego. Oczywiście kwestią trudną do ustalenia jest to, czy zachowana była ciągłość pielgrzymowania – dodaje.
W związku z jubileuszem planowane są badania nad dziejami pabianickiej pielgrzymki i próba ustalenia prawdziwości obowiązującej tradycji.
W tym roku w pabianickiej pielgrzymce pojawić się ma także abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Z naszych informacji wynika, iż do pątników dołączy ostatniego dnia drogi do Częstochowy (będzie z nimi wędrował od początku do końca dnia). Odprawić ma także tradycyjną poranną mszę za miasto i region, celebrowaną pierwszego dnia pobytu na Jasnej Górze.
Plan: 5 dni do Częstochowy i powrót autokarem
To nie koniec niespodzianek. Tradycyjnie pielgrzymka rozpoczynała się do tej pory 20 sierpnia i trwała do 29 sierpnia. Pątnicy szli do Częstochowy 4 dni, 3 dni przebywali pod Jasną Górą, a następnie 3 dni wracali. W Częstochowie uczestniczyli w uroczystościach Matki Boskiej Jasnogórskiej. W tym roku możliwe są spore zmiany.
Planowane jest wydłużenie marszu do Częstochowy o jeden dzień. Pierwszy nocleg pabianiczanie mają mieć już w Drużbicach, a nie jak do tej pory w Grocholicach – wsi administracyjnie należącej do Bełchatowa. Dzięki temu zabiegowi ilość kilometrów przechodzonych w ciągu dnia przez pielgrzymów ma być mniejsza.
Pod znakiem zapytania stoi także kwestia pieszego powrotu. Pabianicka pielgrzymka jest jedną z nielicznych, które są wierne tej tradycji. Być może w tym roku się to zmieni – rozważana jest opcja powrotu autokarem do Dłutowa i uroczyste wejście do Pabianic.
Planowane zmiany omawiane mają być na tzw. forum pielgrzymkowym, które odbędzie się w najbliższą niedzielę (15 kwietnia) o godzinie 19.00 w parafii Maksymiliana Kolbego w Pabianicach. Do udziału zaproszeni są wszyscy dotychczasowi uczestnicy pielgrzymek.
(Fot. jum)