FAKTY

Atrakcje w okolicy: Wymysłów, jakiego nie znacie

Wymysłów Francuski to niewielka osada składająca się zaledwie z kilku domostw, zlokalizowana pod lasem – kilka kilometrów na północny-zachód od Pabianic. We wsi nie mieszka więcej niż pięćdziesiąt osób. Dlaczego Wymysłów Francuski? Historia głosi, że swego czasu osiedlił się tam pewien francuz – markiz Stanisław Jan de Boufflers – który zyskał od króla folwark w tym miejscu. Było to w XVIII wieku. Z czasem do markiza de Boufflersa dołączyli inni obywatele Francji. Nie bawili tam jednak długo…

Skup złomu i kasacje

W późniejszych czasach wieś zyskała na znaczeniu dzięki cegielni, której komin wiele lat widoczny był z daleka. Chociaż zakład jest nieczynny od dawna, to większość zabudowy pozostała do dzisiaj na swoim miejscu. Dotąd stoi łukowata budowla pieca, w którym wypalano surowe cegły (zdjęcie główne), resztki budynków pobocznych, główny plac, fragmenty komina oraz liczne stawy, tak zwane „glinianki”.

Obecnie na terenie cegielni mieści się skup złomu, na którym często kasowane są autobusy i tramwaje Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi. Latem wokół „glinianek” spotkamy mnóstwo wędkarzy, grillujących mieszkańców okolicznych miast, a także amatorów pływania – co jest bardzo niebezpieczne, gdyż stawy owiewa pewna legenda…

Śladami Operacji Łódzkiej

Opuszczając Wymysłów Francuski kierujemy się w stronę lasu do osady Wymysłów-Piaski. Znajdujemy tutaj raptem jedno gospodarstwo i mało zdaje się mówić o tym, że miejsce to ocieka krwią historii. Aby się o tym przekonać, należy pokonać kilkaset metrów leśną dróżką i dotrzeć do cmentarza wojennego, gdzie w grudniu 1914 roku poległo 654 żołnierzy niemieckich, 71 żołnierzy rosyjskich oraz nieokreślona ilość żołnierzy o niewiadomej tożsamości.

Spoczywający tutaj młodzi ludzie polegli w Operacji Łódzkiej. Jest to jeden z największych cmentarzy wojennych okresu 1914-1918 na ziemi sieradzkiej. Warto wspomnieć, że w niewielkim promieniu wokół Wymysłowa – pod Piaskami, w Wysieradzu, a także w Lesie Pobłociszewskim (pod Piątkowiskiem) mieszczą się inne zapomniane cmentarze.

Legendy o “topielcach”

Napotkani starsi mieszkańcy Wymysłowa Francuskiego opowiadają, że w cegielni funkcjonowała dawniej kolejka wąskotorowa, którą transportowano glinę z wyrobisk do pieca. Same stawy – „glinianki” – dawne wyrobiska kopano kaskadowo. Pracownik z niższego „piętra” przerzucał glinę na wyższe i tak dalej. Po zakończeniu eksploatacji wyrobiska zalewano wodą. Zgodnie z relacją tubylców największa głębokość „glinianki” sięgała… siedemnastu metrów! Badane było to za pomocą łodzi i liny z pękami zawiązanymi co metr.

Każda okolica bogata w stawy przesycona jest opowieściami o wszelkich pojazdach, które są w nich rzekomo zatopione. Nie inaczej jest w Wymysłowie – historie o zatopionych wagonach kolebach, zatopionym Starze 660, koparce i innych. Jeden ze stawów jest jednak wyjątkowy, gdyż w nim… naprawdę leży pojazd! Jest to kremowy Fiat 125p.

Wóz spoczywa nieopodal południowego brzegu i widoczny jest zazwyczaj wyłącznie o zachodzie słońca, gdy niskie już promienie słońca padają nań pod odpowiednim kątem. Co ciekawe dawniej u brzegu jednej z „glinianek” rzeczywiście stał Star 660 i można się jedynie domyślać, co się mogło z nim stać…


SPRAW SOBIE T-SHIRT Z TRAMWAJEM “41”

Jeden komentarz do “Atrakcje w okolicy: Wymysłów, jakiego nie znacie

  1. W tej gliniance to chyba nie jest fiat 125, a łada. Tam jest ok. 2-2,5m głębokości miejscami, dno mocno nierówne. Za to w sąsiedniej gliniance są zatopione 4 samochody (fiat tipo, polonez, fiat 126p i jeszcze jeden, którego marki i modelu nie pamiętam). Tam jest ok. 4m głębokości maksimum.

Comments are closed.