FAKTY

Bez obchodów Dnia Zwycięstwa w Pabianicach. “To niestosowne”

8 maja, jak Polska długa i szeroka, obchodzony był uroczyście Narodowy Dzień Zwycięstwa. Całkiem inaczej jak u nas.

77 lata temu Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji. To ważna data w historii Europy. W Kielcach uroczystości upamiętniające 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie miały miejsce przed pomnikiem Czwórki Legionowej i na cmentarzu Partyzanckim. Uczestniczył w nich przedstawiciel Delegatury IPN w Kielcach.

Flagi na budynkach Urzędu Miasta Krakowa, miejskie tramwaje i autobusy udekorowane biało-czerwonymi i podświetlone budynki – tak Kraków upamiętnił  8 maja Narodowy Dzień Zwycięstwa. Świętowano też w Suwałkach, Pruszczu Gdańskim czy Głubczycach. To tylko kilka z wielu przykładów. Były nabożeństwa, hymn państwowy, koncertowały orkiestry dęte, cześć bohaterom oddawali samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele stowarzyszeń, ugrupowań i kombatanci.

Tymczasem w Pabianicach, w dniu ustanowionego przez Sejm święta państwowego – cisza. A jeszcze w ubiegłym roku działacze lokalnej Lewicy pochwalili się oddaniem hołdu żołnierzom. “Brońmy się przed powrotem skrajnego nacjonalizmu. Nigdy więcej wojny” – mówili.  W składzie delegacji był lider “Wiosny” Michał Pietrzak.

Dlaczego w tym roku aktywiści zapomnieli o rocznicy zakończenia II wojny światowej?

Teraz w mojej ocenie byłoby to niestosowne, choć w jakiś sposób jest to święto zwycięstwa nad faszystami, ale to, co robią teraz Rosjanie jest zbrodnią i trzeba się od nich odciąć. W tym roku naprawdę nie było nawet takiego tematu, nie pojawił się nawet postulat, żeby uczcić ten dzień – tłumaczy w rozmowie z pabianice.tv Michał Pietrzak.

Lewicowa działaczka Aleksandra Stasiak mówi, że była w niedzielę zapalić znicze na cmentarzu z szefem powiatowych struktur Nowej Lewicy Robertem Kraską, ale nie poinformowali o tym.

Nie pomyślałam, że będzie zainteresowanie kogokolwiek – tłumaczy. I dodaje: – Mimo wojny w Ukrainie oraz w związku z zamieszaniem wokół Dnia Zwycięstwa. Zdania nie zmieniamy w tym temacie.

Kapitulacja nazistowskich Niemiec

Druga wojna światowa zakończyła się podpisaniem przez Niemcy bezwarunkowej kapitulacji w jednym z berlińskich kasyn o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego dnia 8 maja 1945 r. Przerwanie działań wojennych nastąpiło dokładnie o 23.01. W Moskwie w momencie podpisywania dokumentu było już po północy, dlatego Rosjanie zakończenie wojny obchodzą 9 maja.

Według danych przedstawionych w publikacji Instytutu Pamięci Narodowej “Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami” w czasie II wojny światowej zginęło od 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich. Szacuje się, że połowę z nich stanowili polscy Żydzi.

Polscy historycy różnią się w ocenie znaczenia 8 maja 1945 r. dla Europy i Polski. Jedni skupiają się nad zwycięstwem nad faszyzmem i ocaleniem narodu polskiego przed biologiczną zagładą. Inni uważają, że to dzień klęski narodów wschodniej Europy, oddanych przez zachodnich aliantów pod sowieckie panowanie.

Pomimo tych różnic w podejściu do tematu, warto pamiętać, że to w maju 1945 roku przerwano wojenne działania, a więźniowie mogli wrócić z obozów.

Pabianickie władze samorządowe(miasto i powiat) od dłuższego czasu nie upamiętniają rocznicy zakończenie II wojny światowej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją IPN pt. “8 maja 1945. Zwycięstwo bez wolności”

 

(Fot. plakat IPN)