FAKTY KRUCHTA

“Stop agresji wobec chrześcijan”. W Pabianicach rusza zbiórka podpisów

  • Niebawem na placach kościelnych będzie można spotkać wolontariuszy zbierających podpisy pod projektem ustawy o zmianie kodeksu karnego. Funkcjonuje on pod nazwą – Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza „W obronie chrześcijan”.
  • Dziś pabianicka akcję przed kościołem NMP zainicjował poseł Solidarnej Polski z naszego okręgu wyborczego Tadeusz Woźniak.
  • Chodzi o to, by można było skutecznie karać osoby dopuszczające się ataków na kościoły i ludzi wierzących, przerywających nabożeństwa, profanujących święte symbole oraz szydzące z wiary.

Dzisiejsze wystąpienie to element szerszego przedsięwzięcia, mającego doprowadzić do nowelizacji Kodeksu karnego. Ogólnopolska zbiórka podpisów 10 lipca na Jasnej Górze podczas pielgrzymki Radia Maryja.

Posłowi towarzyszyli dziś m.in. Robert Baryła, członek Zarządu Województwa Łódzkiego i z ramienia Solidarnej Polski, Krzysztof Górny, przewodniczący pabianickiego podregionu NSZZ “Solidarność”  i Andrzej Izydorek z lokalnego Klubu “Gazety Polskiej”.  Zebrani przekonywali, że obowiązujący Kodeks karny nie zapewnia karania tych, co m.in. niszczą krzyże czy zakłócają msze. W obecnym stanie prawnym trzeba udowodnić, że naruszenie uczuć religijnych wynika ze złośliwości, a tę motywację łatwo obejść.

Projekt zmian w Kodeksie karnym.

Jak wynika z zamieszczonego projektu za przeszkadzanie w wykonywaniu aktu religijnego (także w pogrzebie), za znieważanie miejsc i przedmiotów kultu religijnego czy wyszydzanie kościoła grozić ma grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. De facto kary pozostają bez zmian, usunięto słowo “złośliwie”.

Nie byłoby już owego warunku złośliwości działania – tłumaczy w Pabianicach Poseł Tadeusz Woźniak, zaznaczając, że znowelizowane prawo odnosiłoby nie tylko do chrześcijan, ale i do wyznawców innych religii.

Inicjatorzy nie ukrywali jednak, że to katolicy właśnie są ostatnio ofiarami “nasilających się aktów niebywałej nienawiści ze strony wrogów Kościoła”. Nie mieli na myśli wyłącznie hejtowania czy wyśmiewania  w Internecie, mówili o niszczeniu krzyży, kapliczek czy przerywaniu nabożeństw (co miało mieć miejsce niedawno m.in. w pabianickim kościele NMP).

Zmiana polega też na dodaniu po art. 27, art. 27 a.  W projekcie chodzi również o poszerzenie artykułu 196 Kk o odpowiedzialność karną za publiczne lżenie lub wyszydzanie kościoła/związków wyznaniowych.

Aby postulowane zmiany mogły być procedowane potrzeba w całej Polsce w ciągu trzech miesięcy zebrać minimum 100 tys. podpisów.