Rynek pracownika i zmiany w gospodarce wymuszają wyznaczenie nowych priorytetów.
Na koniec 2017 roku było o 18,5% bezrobotnych mniej niż rok wcześniej (3559 osób, w 2016 – 4369). Najliczniejszą kategorię wiekową stanowiły osoby po 45. roku życia (44,2%). Obecnie zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy to głównie osoby długotrwale bezrobotne i o niskim poziomie wykształcenia (gimnazjalnym lub niższym – 35,2%). Stopa bezrobocia w powiecie pabianickim wynosi 7,8%.
PUP zauważa, że na rynku występują coraz częstsze problemy w pozyskaniu chętnych do pracy (rynek pracownika), a co za tym idzie, rośnie zapotrzebowanie na cudzoziemców (najczęściej to Ukraińcy; o zjawisku pisaliśmy w październiku ub. roku). W związku z tym jest dużo więcej ofert kierowanych do obcokrajowców.
Zmiany wymagają zatem cele i priorytety PUP. Obecnie „pośredniak” położy nacisk na aktywizację zawodową osób młodych, wychowujących dzieci, w wieku 50+, z niepełnosprawnościami oraz długotrwale bezrobotnych. Instytucja uruchomi szereg działań, które nie tylko podniosą kwalifikacje bezrobotnych, ale i poprawią ich zdolności adaptacyjne. PUP pomoże także przedsiębiorcom – ci będą mogli liczyć na wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem i utrzymaniem miejsc pracy.
PO co tyle kobitek tam jeszcze pracuje
żeby cie utrzymywały