FAKTY

Botaniczne ciekawostki Pabianic: Cykoria podróżnik

To ostatnie chwile widocznych na zdjęciach okazów (skrzyżowanie Wiejska/ Łaska). Niebawem wkroczy tutaj ekipa realizująca największy remont w historii Pabianic. Ale wystarczy rozejrzeć się wokół. Dziko rosnąca cykorię podróżnik (Cichorium intybus) można zobaczyć także w innych miejscach.

Cykoria (Cichorium) to warzywo należące do rodziny astrowatych. Jej wartości odżywcze znane były już w starożytności, a uprawę cykorii rozpowszechnili w XIX wieku Belgowie.

W Polsce występuje jako roślina dwuletnia. Oznacza to, że w pierwszym roku uprawy roślina wytwarza rozetę liściową oraz korzeń spichrzowy, który dorasta do 30 cm długości. W drugim – powstaje pęd kwiatostanowy, który kwitnie  jasnoniebieskimi kwiatami.

To słynne warzywo. Przygotowuje się z niego bezkofeinowy substytut kawy (uwaga – picie kawy z cykorii -zamiast kofeinowej- zmniejsza ryzyko choroby sercowo-naczyniowej.

Pomaga zrzucić zbędne kilogramy i oczyszcza organizm. Działa także uspokajająco, ma właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i wzmacnia odporność.  Badania dowiodły też, że ekstrakt z cykorii potrafi organiczyć rozwój nowotworu.

Właściwości lecznicze mają liście i korzeń. Specyfiki z cykorii można kupić w aptece.

Używana jest do sałatek. Częścią jadalną cykorii jest wyrastająca z korzenia palowego kremowobiała liściasta zwarta główka o zielonych brzegach. U dzikorosnących  roślin (takich  jak na naszych zdjęciach) wygląda inaczej – bardziej przypomina sałatę.