FAKTY

Brawo Marta, Ania, Kasia i Wiktor!

Gmina Pabianice może być dumna ze swoich gimnazjalistów.

Czworo autorów najlepszych prac znalazło się w finale II edycji konkursu „Potęga Prasy Ziemi Pabianickiej”. To uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Piątkowisku: Marta Oberle, Katarzyna Łuczyńska, Anna Mądrakowska i Wiktor Krzysztofik.

Laureat wyjedzie do Rewala na 16-dniowy obóz dziennikarski i wraz z młodzieżą z całej Polski będzie pod okiem fachowców tworzyć gazetę „Rewalacje”, telewizję „TeVaRewal”, audycje w rozgłośni „RewalStacja” oraz portal potegaprasy.pl. Obóz co rok odwiedzają wybitne osobowości świata mediów. Organizatorem jest łódzkie biuro podróży „Grand Tour”, a patronem medialnym ogólnopolski tygodnik „Angora”.

W minione wakacje odbyła się dziewiętnasta edycja „Potęgi Prasy”, w tym roku – niezależnie od konkursu krajowego pilotowanego przez „Angorkę” – turnus wart ponad 2.300 zł wygra uczeń gimnazjum z  Gminy Pabianice. Nasza redakcja jest pomysłodawcą i patronem pabianickich edycji konkursu. W ubiegłym roku do Rewala pojechał Andrzej Borzyński z Gimnazjum nr 1 w Pabianicach. Przewodniczącym jury był profesor Konrad Tatarowski z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego.

Gimnazjaliści wykazali się wyobraźnią, wrażliwością, wyczuciem dziennikarskich gatunków (powstały relacje czy artykuł). W tekstach pojawiły się nawet śródtytuły.

Marta Oberle zrealizowała temat pt. „Niezwykłe miejsca, niezwykli ludzie”. W pracy pokazała niewielkie miasteczko zlokalizowane niedaleko Paryża, gdzie nietuzinkowy dom dziecka prowadzi Maria. Jej rodzice zginęli w wypadku samochodowym, obecnie pomaga innym, nie robi tego dla pieniędzy.

Katarzyna Łuczyńska w niebanalny udowodniła, że świat mamy na wyciągnięcie ręki. Na tropie podróżniczki, która zwiedziła wszystkie kraje świata w 278 dni, jest młody człowiek. Na bieżąco otrzymuje od niej maile, wreszcie czeka na lotnisku: „Godzina 13.30. Siedzę w poczekalni, strefie przylotów. Czerwone plastikowe krzesło jest twarde i niewygodne. Samolot się spóźnia. Muszę tu jeszcze poczekać. Oprócz mnie jest tu tylko obsługa i kilku fotoreporterów. Wszyscy są dość spięci”.

Anna Mądrakowska zgłębiła zagadnienie „Sobota w życiu nastolatka”, zgrabnie dzieląc tekst na trzy części. W pierwszych dwóch przedstawiła zasadnicze koncepcje spędzania wolnego czasu (cztery ściany do nie dla mnie / wolę się uczyć). Trzecia to podsumowanie z wypowiedziami ekspertów. Wynika z nich, że tak naprawdę nie wiadomo, kto potem w dorosłym życiu osiągnie więcej: prymus czy imprezowicz.

Wiktor Krzysztofik swój tekst zatytułował „Marzyciel królem świata”. Na konkurs „Potęga Prasy” napisał o potędze marzeń. Tekst jest o sportowcu z maleńkiej wsi Koziegłowy, który zwyciężył w ogólnopolskim biegu na 1000 metrów. Reporter rozmawia z nim w skromnym pokoju. Okazuje się, że medalista nie ma sprzętu treningowego i twierdzi, że kluczem do jego sukcesu są buty i wiara w siebie. Mama zwycięzcy jest dumna z syna, nie dlatego, że pobiegł najszybciej, ale mimo tego osiągnięcia szanuje innych.

Finalistom serdecznie gratulujemy, przed Wami w maju finał i uroczyste rozstrzygnięcie konkursu. Dziękujemy za współpracę dyrektorowi Andrzejowi Rogali oraz polonistom.

Na obóz można pojechać także poza konkursem – czytaj tutaj.