FAKTY HISTORIA

Gdańska 6: Nie ma dowodów na pochówki przy dawnej siedzibie UB

W  świetle kwerendy łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej nie ma podstaw, by twierdzić, że przy Gdańskiej 6 jest cmentarz zakatowanych przez ubecję.

W sierpniu ub. roku napisaliśmy o planowanej kwerendzie w archiwum śledztw Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Łodzi. W tych zasobach mogły znajdować się cenne informacje na temat zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy PUBP Pabianice. Doktor Krzysztof Latocha z Wieloosobowego Stanowiska do spraw Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Łodzi podkreślił, że: “Decyzja w sprawie rozpoczęcia poszukiwań szczątków ludzkich może zostać podjęta wyłącznie po dokonaniu pełnej i szerokiej kwerendy”, bo: “Musimy mieć całkowitą pewność, że zaangażowanie IPN w prace terenowe ma swoje merytoryczne uzasadnienie (…) Osoby, które zmarły w czasie śledztwa w Pabianicach to wyłącznie Niemcy, Volksdeutsche i osoby kolaborujące z okupantem w czasie wojny. Nie są znane natomiast nazwiska jakichkolwiek żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy mogli zostać zamordowani w siedzibie PUBP w Pabianicach”.

Zapytaliśmy, jaki jest wynik ostatnich poszukiwań.

Kwerenda dotycząca domniemanych pochówków na terenie PUBP w Pabianicach dała wynik negatywny. Nie ma żadnych dowodów na to, by przy dawnej siedzibie pabianickiej ubecji znajdowały się jakiekolwiek mogiły – poinformował nas dr Krzysztof Latocha.

O budynku

Gdańska 6: Tego już nie zobaczycie napisaliśmy w ubiegłym roku, przybliżając historię budynków m.in. samego aresztu, które niedawno zostały wyburzone. W związku ze sprzedażą nieruchomości ratusz zapowiedział zdjęcie tablic i przeniesienie ich – najprawdopodobniej do parku Słowackiego.

Gmach przy ul. Gdańskiej 6 (dawną siedzibę Gestapo, a potem UB) pabianiczanie kojarzą doskonale. Mieścił się tu hufiec ZHP, lokal wynajmowała Platforma Obywatelska, Konfederacja Pracy czy Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Są tacy, którzy pod tym adresem mieszkali. To przed tym budynkiem wiązanki składają władze i kombatanci. Ostatnio – 10 czerwca u. roku. w 76 rocznicę brawurowej akcji bez jednego wystrzału, kiedy to uwolniono żołnierzy Armii Krajowej więzionych przez UB. Urząd miejski zapowiedział taką uroczystość i w tym roku: 10 czerwca o godz. 10.00.

Kontrowersyjny ruch: Znikną pamiątkowe tablice z dawnej siedziby Gestapo i UB