Uczniowie będą członkami 12-osobowej załogi.
Katarzyna Śmiech z SP 16, Hubert Rogut z SP 2 i Patryk Owczarek z SP 15 popłyną w corocznym rejsie po Bałtyku, organizowanym przez Pabianicki Klub Sportów Wodnych. To nagroda w konkursie marynistycznym pt. „Polska leży nad Bałtykiem”. Dzisiaj w Urzędzie Miejskim odebrali nagrodę (zdjęcie obok).
Rejs na trasie Gdańsk – Władysławowo – Nexo – Christianso – Kalmar – Hel – Gdynia – Gdańsk odbędzie się w dniach 18-25 sierpnia. Jacht żaglowy Roztocze (typu Antares) poprowadzi kapitan Krzysztof Grzegorek. Na początku nowego roku szkolnego opowiedzą na forum szkoły o swojej morskiej przygodzie, przygotują reportaż i fotogazetkę.
Przeczytaj tekst o sekcji „Jestem the best” PKSW i wakacyjnym rejsie:
(…) Praca sekcji “Jestem the best” rozpoczyna się w okresie zimowym – wtedy do każdej szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej (w przyszłorocznej edycji ze względu na reformę oświaty zmieni się nazewnictwo) przekazywany jest zestaw pytań konkursu marynistycznego pod hasłem „Polska leży nad Bałtykiem”.
W teście trzeba się wykazać znajomością geografii Polski i państw Morza Bałtyckiego, m.in. fauny i flory, polskiej historii morskiej, a także podstawowego nazewnictwa żeglarskiego i nawigacji morskiej. O ostatecznym wyniku decyduje ilość poprawnych odpowiedzi. W przypadku remisu o wyborze laureata decyduje dyrektor szkoły – na podstawie zachowania ucznia i osiągnięć w innych dziedzinach nauki.
Główną nagrodą jest uczestnictwo w siedmiodniowym rejsie morskim (w okresie wakacyjnym). Młodzież staje się częścią dwunastoosobowej załogi jachtu żaglowego. Przed wypłynięciem przechodzą podstawowe szkolenie żeglarskie.
Laureaci są częścią załogi, jednak podlegają oni rozkazom kapitana i oficerów wachtowych, którzy podejmują wszelkie decyzje oraz pomagają młodzieży czynnie uczestniczyć w rejsie podczas np. sterowania, stawiania i składania żagli, manewrów na morzu i w porcie.
To nie tylko pływanie
Równie ważną częścią całego programu są prezentacje uczniów. Na początku nowego roku szkolnego opowiadają oni na forum szkoły o swojej morskiej przygodzie. To forma przygotowania do publicznych wystąpień oraz prezentacji samego siebie.
Rejs to możliwość zdobycia nowego doświadczenia, uczy pracy w grupie, daje okazję do zgłębienia tajników żeglarstwa. Przyjaźnie zapoczątkowane na morzu zwykle trwają przez całe życie. Mieszkając przez tydzień z jedenastoma osobami na pokładzie, na kilkunastu metrach kwadratowych, można się o nich sporo dowiedzieć. Jak mówią nasi żeglarze, woda wyciąga z człowieka wszystko co najlepsze i najgorsze.
Dla wielu uczniów rejs był także początkiem przygody z żeglarstwem, którą kontynuują do dziś będąc członkami PKSW. Obecnie koordynatorką sekcji jest Anna Owczarczyk – jedna z pierwszych laureatek projektu „Jestem the best”.