Jak będzie wyglądała matura po wprowadzeniu reformy w szkołach średnich?
W roku szkolnym 2019/2020 naukę w 3–letnim liceum rozpocznie ostatni rocznik gimnazjalistów, a w nowym, 4-letnim już liceum pojawią się pierwsi absolwenci 8-klasowej szkoły podstawowej. Każda z grup przystąpi do egzaminu maturalnego po 12 latach nauki (6+3+3 lub 8+4). Uczniowie, którzy skończą czteroletnie liceum, będą zdawali maturę według nowych zasad. To ci, którzy obecnie uczą się w szóstych klasach szkół podstawowych.
Uwaga na rozszerzenie
Wprowadzony zostanie 30-procentowy próg zdawalności egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Obecnie absolwenci mają obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, ale nie jest określony próg zdawalności z tego egzaminu.
Po wprowadzeniu projektowanych zmian, świadectwo dojrzałości otrzyma absolwent, który przystąpił do egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych (jęz. polski, matematyka, jęz. obcy) oraz jednego wybranego przedmiotu dodatkowego i z każdego z nich (przeprowadzanych zarówno w części ustnej, jak i pisemnej) otrzyma co najmniej 30 proc. możliwych do uzyskania punktów.
Egzamin maturalny po nowemu odbędzie się w liceach od roku szkolnego 2022/2023, a w technikach i w szkołach branżowych II stopnia w 2023/2024.
Szkoły branżowe
To nowość. Ósmoklasiści będą mogli kontynuować naukę w szkole branżowej I stopnia. Nauka w niej będzie trwała 3 lata. To poniekąd odpowiednik zasadniczej szkoły zawodowej – z końcowym egzaminem potwierdzającym kwalifikacje w danym zawodzie.
II stopień to kolejne dwa lata nauki zwieńczone zdobyciem wykształcenia zawodowego oraz dyplomu technika. Absolwenci branżówki II stopnia będą mogli przystąpić do matury i otrzymają takie samo świadectwo dojrzałości, jak absolwenci liceów i techników. I będą mogli się ubiegać o miejsce na dowolnym kierunku studiów. Egzamin maturalny w branżowej szkole II stopnia też będzie przeprowadzany z trzech przedmiotów obowiązkowych: polskiego, matematyki i języka obcego.
Różnica w przypadku ucznia branżowej szkoły II stopnia dotyczy konieczności przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w danym zawodzie.
* na podstawie opracowania MEN „Dobra szkoła”
do tego czasu już nie będzie matur – w islamie wykształcenie jest niepotrzebne liczą się zdolności pirotechniczne