Mundurowi nie rzadziej niż raz na dobę sprawdzają, czy “podejrzani” przebywają we wskazanym miejscu i dopytują o samopoczucie.
Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci wspierają służby sanitarne i przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje przekazują do służb sanitarnych i wojewodów.
Sprawdzenie ma się odbywać w miarę możliwości w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu – bez bezpośredniego kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie.
Z dzisiejszych dopołudniowych danych wynika, że na terenie powiatu pabianickiego kwarantannę odbywa 157 osób. W samych Pabianicach 53 (najwięcej ze wszystkich gmin w powiecie, co zrozumiałe z uwagi na zagęszczenie ludności).
– Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Trwa 14 dni od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie. Patrole z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu kontaktują się z nimi telefonicznie i podczas rozmowy sprawdzają, czy nie potrzebują pomocy i dopytują o ich samopoczucie – informuje asp. Ilona Sidorko, rzecznik prasowy KPP w Pabianicach.
Zgodnie z art.116 Kodeksu wykroczeń za nieprzestrzeganie nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu chorobom zakaźnym grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych.
Rozwiewając wątpliwości, co do wyposażenia funkcjonariuszy w specjalne stroje ochronne, policja przypomina, że wyposażeni są w nie funkcjonariusze czy ratownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi czy badanymi. W każdym przypadku, gdy zajdzie potrzeba bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną policjanci będą postępować zgodnie z wytycznymi inspektorów sanitarnych. W przypadku kontroli autobusów itp. w specjalne uniformy wyposażeni są funkcjonariusze, którzy wchodzą do autobusów i mają bezpośredni kontakt z przewożonymi osobami (WIĘCEJ TUTAJ).
Wczoraj, 17 marca, w pabianickiej KPP odbyło się spotkanie służb mundurowych – policji, straży miejskiej i straży pożarnej, poświęcone walce z koronawirusem.
(Fot. policja.pl)