HISTORIA

Pabianice na początku ubiegłego wieku. Unikalna pocztówka

Bardzo możliwe, że potomkowie osób widocznych na fotografii mieszkają w Pabianicach. Ciekawe, o czym myśleli ich przodkowie idąc na przystanek…

Unikalną pocztówkę, przedstawiającą “stację” tramwajową na tle kaplicy św. Floriana, pochwaliła się pabianiczanka Elżbieta Ciępka. Zdjęcie opublikowała na od niedawna funkcjonującej na FB grupie Pabianice – tak je widzę. (Dziękujemy za zgodę na prezentację w dziale historia na portalu pabianice.tv)

Pani Elżbieta pocztówki z okresu, kiedy Pabianice znajdowały się na terenie zaboru rosyjskiego, wypatrzyła na jednej z giełd staroci.

Wykonana została na początku ubiegłego wieku, kiedy to krańcówka była właśnie przy dzisiejszym kościele św. Floriana (dawniej miał on status kaplicy). Był tylko jeden tor. Jak widać, na ulicy nie było jeszcze tak zwanych kocich łbów. Pabianiczanie idą to tramwaju po błocie – zauważa właścicielka pocztówek.

TUTAJ historia bruku w ulicy Zamkowej.

Pocztówki dostępne były w wersji koloryzowanej i czarno-białej, w formacie 9×14 cm. Można było na nich pisać po obu stronach.