ROZRYWKA

Powstaje plan zdjęciowy do filmu historycznego. Zagrać chce już prawie pół tysiąca mieszkańców!

Dziś na ulicy Kościelnej w Pabianicach rozpoczęła się budowa planu do obrazu dla TVP „Pogrom 1905. Miłość ​i hańba”. Film Akson Studio przedstawia historię Polski i Polaków pod rosyjskimi zaborami. Pabianiczanie palą się do statystowania. Frekwencja jest imponująca.

Część Starego Miasta zaczyna się zmieniać. Nie chodzi o rewitalizację kamienic, a przygotowanie budynków do roli w historycznej produkcji. W południe ul. Kościelna wyglądała jak na zdjęciach.

Wkrótce na Starym Mieście pojawi się ekipa filmowców. Obecnie w Miejskim Ośrodku Kultury trwa casting na statystów. Jak informuje reżyser castingu Michał Ciołkowski, do godz. 15.00 zgłosiło się ponad 50 osób. Może potrwać dłużej niż do godz. 18.00, gdyż napływają kolejni kandydaci. Na wcześniejszy, osobny (online) zgłosiło się 400 mieszkańców. To bardzo dużo w porównaniu z castingiem dla Łodzi, który zgromadził 100 chętnych.

Bardzo cieszy aktywność pabianiczan. W odróżnieniu od innych miast na planie chcą wystąpić osoby z różnych grup wiekowych, jest sporo młodych ludzi. Nie ma przewagi starszych osób – mówi Martyna Weryńska z Akson Studio. I dodaje: – Należy podkreślić, że zostaliśmy bardzo ciepło i ze zrozumieniem  przyjęci przez urząd miejski i MOK, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. 

W jakich rolach zobaczymy pabianiczan w „Pogromie 1905. Miłość ​i hańba”?

Trzeba będzie na przykład przejść czy przebiec przez ulicę. Porozmawiać przed sklepem albo zagrać pucybuta – tłumaczy Martyna Weryńska .

Stawki za dzień zdjęciowy zaczynają się od kwoty 120 zł (brutto) i mogą wzrosnąć (zależy od czasu pracy, zadania do wykonania, pory zdjęć) plus 50 zł za przymiarki.

Na role nie mają szans osoby z tatuażami, kolorowymi włosami czy tunelami w uszach czy fryzurą na irokeza. Chodzi o maksymalne oddanie charaktery epoki, zatem wymienione, przykładowe znamiona współczesności dyskwalifikują.

Zmiana organizacji ruchu

Akson Studio przypomina informuje, iż w dniach do 16 września w związku z realizacją zdjęć do filmu historycznego  „Pogrom 1905. Miłość i hańba” w rejonie ul. Bóźnicznej, Kościelnej, Poprzecznej, Szewskiej, Piotra Skargi, Sobieskiego, Warszawskiej wprowadzona zostanie czasowa zmiana organizacji ruchu. Na płycie Starego Rynku jest parking zastępczy dla mieszkańców powyższych ulic. Więcej TUTAJ.

Co to za film?

Obraz dla TVP „Pogrom 1905. Miłość ​i hańba”  reżyseruje Michał Rogalski („Ciotka Hitlera”, „Czas honoru”, „Wojenne dziewczyny”, „Stulecie Winnych”). W rolach głównych: Sonia Mietielica, Monika Krzywkowska i Piotr Nerlewski.

Film przedstawia historię Polski i Polaków pod rosyjskimi zaborami, zwłaszcza losy niezwykłych kobiet, które w świetle rewolucyjnych nastrojów i burzliwych wydarzeń pragną zmienić swoje dotychczasowe życie. ​

„Pogrom 1905. Miłość i hańba” rozpoczyna scena wybuchu bomby podłożonej przez młodego rewolucjonistę. Rosyjskie represje przybliżają Polaków coraz bardziej do zrywu niepodległościowego. Sytuacja jest tak napięta, że szef carskiej Ochrany postanawia przekierować uwagę tłumu na inny tor, prowokując w mieście zamieszki na tle obyczajowym.​
Zdjęcia do filmu „Pogrom 1905. Miłość i hańba” –  Łódź, Poznań, Sosnowiec, Modlin, Pabianice, Radom, Warszawie i okolice.