OPINIE

SKM Dąbrowa odpowiada na list Czytelniczki

W bieżącym numerze naszego miesięcznika (lipiec 2016) na str. 17 zamieściliśmy list od Czytelniczki, która krytycznie odniosła się do tekstu “Zapomniane osiedle” (PabiaNICE, czerwiec 2016, s. 6.), dotyczącego stanu leżącej na pograniczu Ksawerowa i Pabianic Dąbrowy (administracyjnie Pabianice) oraz aktywności Społecznego Komitetu Mieszkańców. Napisała m.in. “Po co nam kukułcze jajo w postaci Dąbrowy? Dąbrowa nigdy nie była ani Pabianic ani Ksawerowa. To była osobna część, sama sobie gospodarująca.(…) Chce im się ronda? Partyzancka/Łódzka/Bema choć to nie należy do Dąbrowy, a do Ksawerowa; droga do Lublinka itp. A dlaczego to ma być robione z pieniędzy Pabianic?! Niech się odłączą. (…)”. Oto odpowiedź Społecznego Komitetu Mieszkańców Dąbrowa:

“W nawiązaniu do treści fragmentu listu zamieszczonego w miesięczniku z lipca 2016 (II/07/16), Zarząd SKM pragnie odnieść się do listu nadesłanego do redakcji przez „czytelniczkę G”.

  1. W granice Miasta Pabianic zostały włączone: Jutrzkowice, Karniszewice, Nowa Wola, Rypułtowice, Dąbrowa. Czy te miejscowości są kukułczym jajem Pabianic? Brak wiedzy na jakiej zasadzie (dlaczego?) wyżej wymienione miejscowości zostały włączone w granice Pabianic.
  2. W ostatnich latach miasto nie rozwijało się – brak inwestycji – ze względu na brak środków finansowych – długi do spłacenie, zaciągnięte przez Szpital Miejski. Zajmowaliśmy jedno z ostatnich miejsc w Polsce pod względem samorozwoju lokalnego.
  3. Inicjatywy SKM Osiedla Dąbrowa w Pabianicach nie ograniczają się tylko do naszego osiedla, lecz także terenów okalających teren osiedla w porozumieniu z mieszkańcami, firmami zlokalizowanymi na terenie miasta czy gminy Ksawerów, mając poparcie Władz samorządowo-administracyjnych Miasta i Gminy.
  4. Przez okres blisko 30 lat tj. od 29.06.1987r. Dąbrowa i wiele innych miejscowości, zostało włączone do granic miasta, z czego jesteśmy dumni. Z ustaleń z byłym prezydentem Radosławem Januszkiewiczem, w zamian za zgodę mieszkańców miasta, miała powstać nowoczesna infrastruktura podziemna,  w tym kanalizacja, naziemna- drogi czy chodniki; przez miniony okres, ówczesne władze nie wywiązały się z umowy. Próby pojedynczych działań mieszkańców, grup, czy też zespołów, nie przyniosły oczekiwanych rozwiązań, rozbudowy infrastruktury. W chwili obecnej jest projekt budowy infrastruktury kanalizacyjno-sanitarnej, projekt przebudowy ul. Lutomierskiej – wiadukty i „wyprostowanie” torów kolejowych na tym odcinku, w czym udział będą zmuszone wziąć  P.K.P., budowa dróg utwardzonych zamiast obecnych gruntowych czy polnych, likwidacja rowów oraz przydomowych szamb – wiele z nich jest otwartych, nieszczelnych, co doprowadziło do degradacji gleby, tworząc „bombę ekologiczną”, bezkolizyjny przejazd umożliwiający dojazd do S-14, drogi krajowej, będącej w zarządzaniu G.D.D. i A.
  5. Budowa rond: Ksawerów na trasie przejazdu tramwaju ul Łódzka/Bema/Łaska/Ceglana a także Warszawska-Sikorskiego, Partyzancka-Sikorskiego czy Łaska-Wspólna i Zamkowa-Partyzancka są to drogi wojewódzkie i dlatego też proponując te rozwiązania władzom wojewódzkim czy krajowym i PKP, mieliśmy na uwadze budowę ich ze środków krajowych lub unijnych, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że miasta i gminy Ksawerów na tego typu inwestycje nie stać. Rozwiązanie, jakim miało by być budowanie tych skrzyżowań, spowodowałoby większe bezpieczeństwo, mniejsze koszty w ich utrzymaniu podczas przebudowy infrastruktury zewnętrznej i podziemnej, komunikacji tramwajowej, kolejowej. Budowa tej infrastruktury spowoduje, że nasze miasto będzie rozwojowe, przyjazne mieszkańcom czy przyjeżdżającym gościom z kraju czy z UE, wskazywane jako wzór do naśladowania przez innych.
  6. Przedstawione pomysły rozwiązań i rozwoju mogą spowodować utworzenie nowych miejsc pracy, ściągnąć na nasz teren inwestorów. Chcemy pokazać, że tutejszym ludziom jeszcze się chce coś robić, aby miasto i region się rozwijały. Może to przynieść miastu kapitał, bo każda inwestycja to dodatkowe wpływy finansowe dla miasta i jego mieszkańców.

Droga do lotniska Lublinek – ona istnieje w planach miasta Łodzi, ma być przyłączona do S14 i planowanym dworcem autobusowym na osiedlu Bugaj; będzie to nowoczesne rozwiązanie, mające na celu poprawę dojazdu pasażerów; zwiększy także mobilność służb na wypadek zagrożeń: będzie wizytówką dla Łodzi i Pabianic; finansowana ze środków zewnętrznych  UE, wspierana dopłatami z budżetu miasta Pabianice oraz gminy Ksawerów.

Zapraszamy na cykliczne spotkania Zarządu z mieszkańcami, również zaproszonymi gośćmi, w naszej siedzibie. (www.naszeosiedle.org.pl, https://web.facebook.com/DabrowaPabianice/ )
P.S. Droga „czytelniczko G.” – po co nam Dąbrowa? Gdyby Najwyższy w przededniu stworzenia świata zadał sobie pytanie: po co mi to wszystko? Zapewne do dziś bylibyśmy tylko w Jego zamiarach myślowych.
Kto stoi w miejscu, ten się cofa.”

Z poważaniem
Zarząd SKM