Po raz pierwszy w Marszu Pamięci wezmą udział przedstawiciele samorządów z miast i gmin, gdzie były getta żydowskie.
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zaprasza 22 lipca na szósty Marsz Pamięci. Uczestnicy spotkają się o godz. 19.00 przy pomniku na Umschlagplatz, by potem przejść ulicami Warszawy: Stawki, Karmelicką, Nowolipki, Andersa i Al. Solidarności. W ten sposób uczczą pamięć 300.000 Żydów deportowanych z warszawskiego getta i zamordowanych w Treblince.
– Po raz pierwszy do udziału w Marszu zaprosiliśmy przedstawicieli 150 miast i gmin na terenie Polski, z których Żydzi zostali deportowani do getta warszawskiego do lipca 1942 roku – informuje Anna Plewicka-Szymczak z Żydowskiego Instytutu Historycznego. – Zapraszamy też mieszkańców Pabianic – dodaje.
Na Marsz Pamięci ŻIH wysłał zaproszenie do prezydenta Grzegorza Mackiewicza.
Pod koniec stycznia 1940 roku, u zbiegu ulic: Garncarskiej, Batorego, Kościelnej, P. Skargi, Poprzecznej, Szewskiej, Bóźnicznej, Konstantynowskiej, Konopnej i Kaplicznej zostało utworzone getto. TUTAJ, na stronie UM, znajdziecie tekst Sławomira Saładaja o organizacji pabianickiej Gminy Żydowskiej, tworzeniu i likwidacji getta.
Tegoroczny Marsz Pamięci lipca będzie dedykowany członkom grupy Oneg Szabat. Zakończy się przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma przy ul. Tłomackie. Tam uczestnicy przywiążą Wstążki Pamięci (skrawki materiału z imionami) do instalacji wykonanej przez Pracownię Tryktrak. W tym czasie aktorka Maria Seweryn odczyta fragmenty relacji pt. „Ostatnim etapem przesiedlenia jest śmierć”, przypisywanej Gustawie Jareckiej. Marii Seweryn towarzyszyć będzie wiolonczelistka Edyta Czerniewicz, która zagra fragmenty muzyczne skomponowane przez Marka Czerniewicza.
(Fot. sztetl.org.pl)