FAKTY

Skradziono dzieło sztuki. Pomogli nasi licealiści

Specjalne zajęcia w związku z XVII Festiwalem Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi przygotował Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ. Zaproszenie pabianickiego liceum to efekt realizacji postanowień umowy patronackiej obu jednostek, którą zawarto w styczniu tego roku.

Klasa 1e wzięła udział w grze terenowej: „Odszyfruj miasto: Łódź pod lupą”. Motywem przewodnim było poszukiwanie skradzionego w środowisku fabrykanckim dzieła sztuki. Razem z pracownikami i studentami Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ – archeologami, etnologami i antropologami kultury, filozofami, wojskoznawcami, historykami, okcydentalistami oraz historykami sztuki – uczestnicy odbyli podróż w czasie i przestrzeni. Kolejne zadania i zagadki przybliżyły im warsztat badawczy humanisty.

– Zarówno ja, jak i młodzież jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego przedsięwzięcia. Gra terenowa przygotowana przez studentów i pracowników uczelni była jedną z najciekawszych form edukacji w jakiej uczestniczyłem w ciągu mojej dwudziestoletniej praktyki zawodowej – mówi nauczyciel historii Sebastian Bryndziak.

Z kolei klasa 1h wysłuchała wykładów na temat religii i ateizmu oraz badań etnograficznych w biznesie. Wykłady poprowadzili dr Tomasz Sieczkowski, adiunkt w Katedrze Filozofii Współczesnej Instytutu Filozofii UŁ oraz dr Katarzyna Orszulak-Dudkowska, adiunkt w Zakładzie Teorii i Badania Kultury Współczesnej.

Ponadto po zakończeniu zajęć nasi licealiści wzięli udział w spotkaniu z Dawidem Szychowskim, rabinem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, który opowiadał o judaizmie.

(Fot. II LO)