W cenie praca rąk.
„Barometr zawodów” jest prognozą zapotrzebowania na pracowników w 2018 roku (badanie zostało przeprowadzone na przełomie III i IV kwartału 2017). Takie informacje przydadzą się osobom poszukującym pracy – to wskazówka, w jakich zawodach mają największe szanse na zatrudnienie oraz jakie kursy i szkolenia należy wybrać, by zdobyć kwalifikacje potrzebne na rynku pracy.
W opracowaniu czytamy, że nasz powiat ma nadwyżkę: biologów, biotechnologów, biochemików, inżynierów chemików i chemików, pedagogów oraz pracowników sprzedaży internetowej.
Poszukiwani są za to: cieśle i stolarze budowlani, inżynierowie elektrycy i energetycy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, pracownicy produkcji odzieży, kucharze, magazynierzy, murarze i tynkarze, nauczyciele przedmiotów zawodowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, projektanci i administratorzy baz danych, graficy komputerowi, programiści, piekarze, pielęgniarki i położne, spawacze, ślusarze, tapicerzy.
Co ciekawe w opracowaniu ogólnym dla województwa wymieniono także deficyt fryzjerów. Nie wskazano natomiast zawodów „nadwyżkowych”.