KOMUNIKACJA

Próżne nadzieje na wsparcie z rządowego programu. Linia PKS Pabianice – Łódź nie zostanie odnowiona

Urząd Marszałkowski w Łodzi za pieniądze z budżetu państwa zorganizuje 29 linii autobusowych. Jednak ani jedna nie będzie przebiegać przez nasze miasto.

Łódzki Urząd Wojewódzki jako przedstawiciel rządu w terenie kilka dni temu poinformował o przygotowaniu 92 linii autobusowych o łącznej długości 3635 km. Na wszystkich liniach do końca 2019 roku planuje się uruchomienie 62 tysięcy kursów. To realizacja jednego z punktów tzw. piątki Morawieckiego. Dziś zostały podpisane umowy pomiędzy wojewodą a samorządami, które zawnioskowały o połączenia PKS. W Łódzkiem pojawi się 3028 nowych przystanków, ale ani jeden w Pabianicach i całym naszym powiecie.

Przypomnijmy, że o przyszłość zlikwidowanej linii z Bugaju do Łodzi portal pabianice.tv zapytał wojewodę Zbigniewa Raua podczas konferencji zorganizowanej 19 marca przed pabianickim ratuszem (TUTAJ zobaczysz nagranie).

Wszystkie wnioski samorządów w ramach powstałego niedawno “Funduszu rozwoju przewozów autobusowych” zostały rozpatrzone pozytywnie. Pabianice nie zgłosiły jednak zapotrzebowania, choć mieszkańcy są zainteresowani odnowieniem wygodnego połączenia PKS z Bugaju do Łodzi (CZYTAJ TUTAJ).

Postanowiliśmy dowiedzieć się, dlaczego nasz samorząd nie zawnioskował o wznowienie takich kursów. Jak usłyszeliśmy od rzeczniczki prezydenta, o takie połączenia mógł zabiegać Urząd Marszałkowski. Tak się nie stało, choć Grzegorz Mackiewicz przekazał pismo w tej sprawie do marszałka Grzegorza Schreibera.

Oto wypowiedź Anety Klimek:

“O dofinansowanie ze środków »Funduszu rozwoju przewozów autobusowych« mogą ubiegać się następujące samorządy: wojewódzkie (Urzędy Marszałkowskie), powiaty, gminy wiejskie i gminy miejsko-wiejskie.

Gminy miejskie, a taką są Pabianice, zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym są co do zasady organizatorami tylko komunikacji miejskiej. Jedyną prawną możliwością uruchomienia przez miasto Pabianice linii do Łodzi jest zawarcie porozumienia międzygminnego z Ksawerowem i Łodzią (a więc tak jak to jest w przypadku linii 41 i N4B) – każda taka linia ma status komunikacji miejskiej. Powyższe stanowisko potwierdza pismo Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi z 26 lipca 2019 r.

O dofinansowanie ze środków »Funduszu rozwoju przewozów autobusowych« na uruchomienie linii Pabianice – Łódź mógłby zatem ubiegać się Urząd Marszałkowski w Łodzi jako linii wojewódzkich przewozów pasażerskich (obejmującej więcej niż jeden powiat). Pabianice jako gmina miejska nie mogą się ubiegać o dofinansowanie dla żadnej linii, albowiem każda będzie mieć status komunikacji miejskiej – stosowne oświadczenie w tym temacie prezydent Pabianic złożył do Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi 5 sierpnia 2019 r. Z kolei pismem z 25 marca 2019 r. przekazał do Marszałka Województwa temat połączeń PKS relacji Pabianice – Łódź”.

Stanowisko rzeczniczki prezydenta Pabianic jest zgodne z przekazem Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego:

– Urząd Miejski w Pabianicach jest organem reprezentującym gminę miejską, dlatego nie mógł starać się o dofinansowanie– poinformowało nas Biuro Prasowe ŁUW.
TUTAJ wszystkie przywrócone trasy.

3 komentarze do “Próżne nadzieje na wsparcie z rządowego programu. Linia PKS Pabianice – Łódź nie zostanie odnowiona

  1. I gdzie ci kandydaci z partii jedynie słusznej co niby tak pomagają? Kupa śmichu z nich

      1. Nie zawnioskował o tę linię, gdyż nie mógł tego zrobić w świetle prawa, co potwierdza Łódzki Urząd wojewódzki. Piszemy o tym w tekście. Mógł zawnioskować marszałek województwa, do którego poszło pismo Grzegorza Mackiewicza, ale tego nie uczynił.

Comments are closed.