KRUCHTA

Tak pabianiczanie czczą patrona miasta. Pielgrzymka i wystawa

14 sierpnia przypada Dzień Patrona Miasta – św. Maksymiliana. Do Niepokalanowa zmierza piesza pielgrzymka z Pabianic. W sanktuarium na Piaskach otworzą wystawę biograficzną.

W sobotę, godz. 12.00, władze miasta i powiatu złożą kwiaty przed pomnikiem męczennika przy kościele św. Mateusza. O godz. 18.00 zostanie odprawiona msza w kościele św. Maksymiliana, a w poniedziałek, 16 sierpnia, po mszy o godz. 18.00, zostanie otwarta biograficzna wystawa. Przygotował ją łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej z okazji 80. rocznicy męczeńskiej śmierci franciszkanina i 50. rocznicy jego beatyfikacji.

Jutro wieczorem dotrze do celu Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Ewangelizacyjna z Pabianic do Niepokalanowa. Organizuje ją parafia św. Mateusza. Pątnicy w Niepokalanowie spędzą dwa dni (plan TUTAJ).

 Święty w skrócie

Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli. Trzy lata później rodzina Kolbów przeprowadziła się do Pabianic. W naszym mieście przyszły święty Maksymilian spędził 10 lat. Tu, w kościele św. Mateusza, ukazała mu się Matka Boska z dwiema koronami: białą i czerwoną.

W 1927 r. w Niepokalanowie utworzył klasztor franciszkański oraz nowoczesny ośrodek wydawniczy, jest twórcą ruchu apostolsko-maryjnego Rycerstwo Niepokalanej. W 1931 r. w Nagasaki japoński Niepokalanów – Mugenzai no Sono (Ogród Niepokalanej).

Na kartach historii zapisał się jako męczennik, który oddał swoje życie za drugiego człowieka w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz. Wskutek ucieczki więźnia bloku 14, 29 lipca 1941 r. podczas karnego apelu zastępca komendanta obozu Karl Fritzsch, stosując odpowiedzialność zbiorową, wytypował dziesięciu więźniów, którzy mieli umrzeć śmiercią głodową. Za jednego z nich, niespełna czterdziestoletniego żołnierza i ojca rodziny Franciszka Gajowniczka, zgłosił się o. Maksymilian. W celi głodowej, mimo złego stanu zdrowia, żył ponad dwa tygodnie. 14 sierpnia 1941 r. umierającemu o. Kolbemu wstrzyknięto fenol, a kolejnego dnia ciało skremowano.

Na ołtarze został wyniesiony jako wyznawca i męczennik. Beatyfikacji dokonał 17 października 1971 r. papież Paweł VI, a kanonizacji – jedenaście lat później, 10 października 1982 r. – Jan Paweł II. W 2004 r. ustanowił św. Maksymiliana patronem Pabianic, wcześniej tę kandydaturę przegłosowali radni miejscy.

Więcej TUTAJ.

 

(Fot. z pielgrzymki grupa FB Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Ewangelizacyjna do Niepokalanowa/ Alicja Wajchert oraz plakat promujący wystawę IPN)