“Kości, które nosisz w kieszeni” to tytuł książki, jaka właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Cyranka. Jej autorem jest 24-letni pabianiczanin Łukasz Barys. Losy głównej bohaterki, bardzo młodej dziewczyny, mieszają się z przeszłością, fabrykantami, włókniarkami i księżniczką Pabianką.
Z pewnością kojarzycie Łukasza Barysa. Pisaliśmy o nim, kiedy zdobywał poetyckie laury (TUTAJ i TUTAJ). Tym razem młody poeta uderzył w prozatorskie tony. Wyszła z jednej strony liryczna, z drugiej strony mocna, życiowa opowieść. Prowadzi nas przez cmentarze, szkoły i dzielnice Pabianic, ukazując dorastanie w sposób baśniowy, ale dojmująco prawdziwy.
“Jego powieść traktuje o małym mieście. O włókniarkach, fabrykantach, cmentarzach, kościach, pracy w supermarkecie, wyzysku, rodzicielstwie i facetach-przegrywach, którzy ciągną jedną z bohaterek na dno. O śmierci, legendach i klątwie. O minotaurze z lokalnego szpitala i nieszczęsnej Pabiance. O dorastaniu w miejscu, w którym nie chcielibyście dorastać. Stay tuned!” czytamy na FB Cyranki.
Tak na stronie wydawcy o powieści pabianiczanina pisze Karol Maliszewski: Żywioł liryczny, którym zalewa nas Barys, jest niesłychany. To znaczy, nie słyszałem jeszcze tak soczystych tonów, chociaż w nowej prozie dzieje się dużo. Jeszcze więcej dzieje się w poezji, a zwróćmy uwagę, że Barys debiutował wcześniej tomem wierszy. Tym razem sięgnął po powieść i mówi w niej brawurowo, mówi czternastoletnią dziewczynką. Jest nią naprawdę. Wszelkie uproszczenia związane z tak zwaną „subkulturą 500 plus” biorą w łeb. To właśnie ona przemawia tu pełnym i pięknym głosem wrażliwej nastolatki. I jak widać, słychać i czuć, żadna to patologia, a raczej coś głęboko ludzkiego, wstrząsającego i na swój sposób poetyckiego. W świetle tej książki bieda, niechęć i strach jawią się jako rzeczywista trójca święta katolickiej Polski. No i Pabianice mają wreszcie swój epos, może zbyt groteskowy i jednoznacznie proletariacki, ale jakże przekonujący i prawdziwy.
0 autorze
Łukasz Barys ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, studiuje prawo. Choć ma raptem 24-lata, jest laureatem wielu konkursów poetyckich. m.in.:: Grand Prix konkursu im. Reinera Marii Rilkego oraz V Ogólnopolskiego Poetyckiego Konkursu Chopinowskiego „Hymn zachwytu” organizowanego przez Instytut Literatury (I miejsce za wiersz Fryderyk: słuchanie świata). Publikował w „Toposie”, „Autografie”, „Tlenie literackim”, „Wizjach”, „Nowym Napisie Co Tydzień” oraz w antologiach konkursowych.
To również autor książki poetyckiej Wysokie słońce (Łódź/Kraków 2020), za którą otrzymał nagrodę na festiwalu „Złoty Środek Poezji”, laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Siegfreda Lenza, konkursu Krajobrazy słowa (I nagroda w 2019 i nagroda główna w 2020) oraz konkursu im. Leopolda Tyrmanda Inspirowani Tyrmandem. Publikował opowiadania w „Wizjach”.
(Fot. FB/Łukasz Barys)