LO niedawno obchodziło 60-lecie. Od 1 września przestanie istnieć.
Taką decyzję podjęli radni powiatowi podczas dzisiejszej sesji. Za likwidacją liceum zagłosowało 10 radnych, przeciwko 9 (radni PiS), 2 wstrzymało się (Irena Grenda i Marek Gryglewski).
Brak chętnych
– Przyczyną jest spadająca z roku na rok liczba uczniów. Ze względu na brak chętnych niedokonano naboru w latach 2015/2016 oraz 2016/2017 – argumentowała Gabriela Wenne-Błażyńska, członkini Zarządu Powiatu odpowiedzialna za oświatę.
W roku szkolnym 2013/2014 szkoła liczyła ogółem 129 uczniów w 5 oddziałach, w tym roku – 24 uczniów w dwóch trzecich klasach (jutro zakończenie roku, wszyscy ukończyli szkolę – przed nimi matura). Choć liczba uczniów Gimnazjum (którego absolwenci zasilali przede wszystkim szeregi liceum) utrzymuje się na stałym poziomie, nie ma to odbicia w ilości chętnych do LO. Młodzież najczęściej wybiera Łódź.
Budynek się nie zmarnuje – powiat pabianicki miał w użyczeniu 1/3 powierzchni (na liceum i Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną), a w pozostałej części mieści się Szkoła Podstawowa nr 2.
Nie ma innej możliwości?
Konstantynowski radny Krzysztof Waligórski zaproponował „zawieszenie” liceum zamiast zamknięcia i likwidacji. – To miasto się buduje, za chwilę będą tu tereny objęte strefą ekonomiczną, a my likwidujemy jedyną szkołę ponadgimnazjalną?!
– Trupa nie da się reanimować ani wskrzesić, trzeba go pochować. Powiat robił co mógł, ale w końcu przychodzi czas na decyzję. Podjęliśmy ją w grudniu, a w lutym 2017 zaakceptował ją Łódzki Kurator Oświaty – powiedziała Wioletta Domańska.
– Szkoda, bo liceum zaczęliśmy ratować jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy starostą był Grzegorz Janczak. Zawsze pomagaliśmy szkole, pula pieniędzy na doposażenie i remonty była dzielona sprawiedliwie – choć w pabianickich I i II LO jest kilka razy więcej uczniów – dodał Waldemar Flajszer.
W konstantynowskim LO zatrudnione jest 4-osobowe grono pedagogiczne – w tym dyrektor, której kadencja kończy się wraz z dniem likwidacji liceum – 31 sierpnia 2017. Jedna z nauczycielek będzie mieć po pół etatu w zgierskim i pabianickim ośrodku doskonalenia nauczycieli, anglistka zostanie zatrudniona w konstantynowskiej SP5, a historyczka ma propozycję pracy w SP2.
TUTAJ PRZECZYTACIE HISTORIĘ SZKOŁY
28-m lat dekomunizacji spowodowało depopulację Polski, szkoły odczuwają to jako pierwsze. W Polsce mieszka obecnie 30-i milionów Polaków, choć wedle statystyk rządowych coś koło 37-u milionów, ale jak się liczy dzieci urodzone w Niemczech co nigdy w Polsce jeszcze nie były i tylko obywatelstwo mają…
brawo powiat !Decyzje trudne są często odbierane źle ale utrzymywać szkołę widmo jest bezprzedmiotowe.
Zawieszenie uważam spowodowałoby tylko płacenie nauczycielom pensji – i co czy to nie byłaby wtedy niegospodarność?