W niedzielę (12 września) podczas mszy św. o godz. 11.00, ks. Józef Kapias, proboszcz parafii NMP, uroczyście wprowadził do kościoła relikwie błogosławionych męczenników franciszkańskich z Pariacoto w Peru: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Fragmenty ich kości zostaną u nas na stałe.

Parafia NMP Różańcowej to następne miejsce w Polsce, gdzie trafiły relikwie pierwszego stopnia (kawałki kości) pierwszych polskich misjonarzy męczenników – bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka, zamordowanych w Peru 9.08.1991, a wyniesionych na ołtarze 5.12.2015 r. Po każdej mszy św. przy wyjściu z kościoła każdy mógł otrzymać drugiego stopnia, konkretnie – cząstki ich ubrań. Tam również były dostępne książki, filmy, obrazki, oraz różańce z relikwiami męczenników.
Michał i Zbigniew odkryli swoje powołanie pod wpływem duchowości, działalności i postawy św. Maksymiliana. Stał się dla nich wzorcem. Z ochotą podjęli misyjne wyzwanie w Peru. W latach 80 i 90 ubiegłego stulecia (jeszcze na początku tego wieku) w Peru działała organizacja terrorystyczna Świetlisty Szlak o maoistycznych korzeniach. Jej zadaniem było przeprowadzenie rewolucji komunistycznej. Terroryści działali wyjątkowo bezwzględnie i krwawo, z ich rąk zginęło tysiące Peruwiańczyków.

30 lat temu, 9 sierpnia 1991 roku, grupa terrorystów przybyła do Pariacoto. Po wieczornej mszy weszli do klasztoru, związali ojców Michała i Zbigniewa, a także miejscowego wójta, wywieźli z misji i zastrzelili. Franciszkanie zostali zamordowani jako „bezpośredni agenci papieża Polaka, jednego z przywódców międzynarodowego imperializmu”, ponieważ poniżali peruwiański lud poprzez rozdzielanie żywności pochodzącej z Caritasu, a optując za pokojem usypiali masy, pozbawiając je sił do zrywu rewolucyjnego. Okłamywali chłopów przez głoszenie religii będącej opium dla mas (źródło).
Przy zwłokach była karteczka z sierpem i młotem i tekstem: “Tak umierają lizusy imperializmu, niech żyje Ludowe Wojsko Partyzanckie”.
Więcej zdjęć parafialnych TUTAJ. Chętni do poszerzenia wiedzy o męczennikach mogą zajrzeć na meczennicy.franciszkanie.pl
Niżej videorelacja z wydarzenia