FAKTY

Będą prowadzić zajęcia z pierwszej pomocy. Startuje projekt Akcja-Reakcja

Trzy 17-latki z Łasku-Kolumny – Karolina, Kaja i Natalia razem postanowiły zorganizować projekt społeczny „Akcja – Reakcja”. Na prowadzonych w szkołach podstawowych i gimnazjach zajęciach będą opowiadały o pierwszej pomocy i tłumaczyły, jak ważna jest walka z ludzką znieczulicą.

„Zwolnieni z Teorii” to platforma dzięki której uczniowie mogą zrealizować własny projekt poprawiający ich otoczenie. Gdy ktoś podejmuje się wyzwania, jest wspierany przez mentora, czyli osobę, która ma już za sobą wykonanie projektu.

Na jednych z zajęć prowadzonych w III LO w Łodzi znalazła się Natalia (jako jedyna z całej trójki uczy się w Łodzi). Gdy tylko usłyszała o szansie, wystukała SMS-a do Kai. Ich projekt (tworzą go z jeszcze jedną koleżanką – Karoliną) skupia się na popularyzacji zasad pierwszej pomocy wśród młodzieży.

Pasja, którą się dzielą

– Styczność z pierwszą pomocą miałyśmy w Szkole Podstawowej, na zajęciach z Edukacji dla Bezpieczeństwa. Zrozumiałyśmy, że to wcale nie jest trudne, a można ocalić komuś życie – mówi Karolina.

Potem koleżanki przystąpiły do zawodów z pierwszej pomocy. Na szczeblu rejonowym zdobyły drugie miejsce, na wojewódzkim – piąte. Choć to jedynie ich hobby, mają kwalifikacje do tego, aby przekazywać wiedzę innym. Zrobiły specjalne kursy i uzyskały odpowiednie certyfikaty.

W nadchodzących tygodniach będą organizować zajęcia w szkołach podstawowych. Rozpoczną od Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Łasku-Kolumnie, gdzie 6 lutego odbędą się debiutanckie warsztaty.

Pokonać ludzką znieczulicę

Swoją działalność promują w internecie. Założyły konta na Instagramie, Facebooku i Snapchacie. Nad profilami pieczę sprawuje Natalia – artystyczna dusza tercetu. To ona stworzyła logo projektu i tworzy kreatywne „przypominajki” – krótkie instrukcje dotyczące pierwszej pomocy.

Świetnie się nam współpracuje. Karolina jest mistrzem ogarniania wszystkiego, zawsze sprawdzi wszystko trzy razy. Natalia to zdolniacha, zajmuje się aspektami artystycznymi naszej grupy. Ja jestem odpowiedzialna za filmiki i montaż – wyjaśnia Kaja.

Pokonanie ludzkiej znieczulicy nie jest ich jedynym marzeniem. Karolina chce zostać dziennikarką – uwielbia rozmawiać z innymi ludźmi, słuchać tego, co mają do powiedzenia. Kaja interesuje się filmem i ma nadzieję, że któregoś dnia znajdzie się w łódzkiej “Filmówce”. Natalia chodzi na lekcje rysunku, zamierza zostać architektem.


Jeden komentarz do “Będą prowadzić zajęcia z pierwszej pomocy. Startuje projekt Akcja-Reakcja

Comments are closed.