KRUCHTA

Jeden z najpiękniejszych pomników może zostać zniszczony

Pabianiczanin zaapelował do Zjednoczenia Pabianickiego o ocalenie rzeźby.

Kancelaria cmentarza rzymskokatolickiego domaga się opłaty za pomnik zmarłej w 1933 roku 25-letniej Jadwigi Rembielińskiej. Inaczej zostanie zniszczony, a inna rodzina pochowa w nim swojego bliskiego. Ostrzeżenie przyklejone na przepięknej rzeźbie poruszyło dziś pabianiczan.

Nasz czytelnik Rafał Szkudlarek na swoim profilu FB umieścił zdjęcie i napisał apel do wszystkich znajomych będących członkami Zjednoczenia Pabianickiego. ZP organizuje kwestę na rzecz odnowy starych pomników. Oto treść wezwania: Ten pomnik został “ozdobiony” karteczką administracji cmentarza o wygaśnięciu opłaty. Dopilnujcie koleżanki i koledzy, aby tak ładny pomnik nie został zniszczony. Proszę o zainteresowanie się sprawą.

Czy uda mu się namówić ZP na przeznaczenie części datków z dzisiejszej kwesty na ocalenie grobu Jadwigi Rembielińskiej? Kim była ta kobieta – trudno w tym momencie ustalić. Niewykluczone, że to krewna Rajmunda Rembielińskiego – twórcy potęgi Łodzi.

Po utworzeniu Królestwa Polskiego Rajmund Rembieliński został prezesem Komisji Województwa Mazowieckiego (odpowiednik wojewody). Napisał sprawozdanie do namiestnika Królestwa Polskiego, Józefa Zajączka informując, że miasto Łódź ze względu na swoje zasoby wody, drewna ma znakomite warunki do tworzenia tu przemysłu, czym uruchomił działania w tym kierunku. Rembieliński był członkiem loży masońskiej. TUTAJ więcej na jego temat.

Podczas tegorocznej zbiórki na odnowę zabytków pabianickich cmentarzy zebrano 17.627,56 zł.

(Fot. Rafał Szkudlarek)


2 komentarze do “Jeden z najpiękniejszych pomników może zostać zniszczony

  1. Pomnik jest zabytkiem i powinien podlegać ochronie Konserwatora Zabytków.

    1. Jeśli grobu nie odratuje się (co jest prawdopodobne), pomnik można zdemontować i odstawić w specjalnie urządzonym terenie gdzie przechowywane są stare nagrobki (podobno na Górnym Śląsku mają takie miejsce).

Comments are closed.