FAKTY

Jedni z nas. Uczciliśmy pamięć o Żydach z pabianickiego getta [ZDJĘCIA]

80. lat od tragicznych wydarzeń Pabianice uczciły skazanych na zagładę Żydów – obywateli naszego miasta. Zmieniona tablica uwieczniająca byłą synagogę, a przede wszystkich głaz z napisem informującym o ofiarach niemieckiego nazizmu, to trwałe świadectwa pamięci o żydowskiej społeczności Pabianic.

Duchowni trzech wyznań: rabin Łodzi Dawid Szychowski, biskup luterański Jan Cieślar i ks. Radosław Pawłowski z Parafii NMP modlili się dziś w intencji ofiar ze zlikwidowanego getta, a także o pokój. Zapowiadany Marsz Pamięci pokonał odcinek od Starego Miasta do ul. Wyspiańskiego (nagranie TUTAJ). To tu, na ówczesnym stadionie “Krusche&Ender”, przepędzono kilka tysięcy pabianickich Żydów, dokonano selekcji, by przetransportować do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem czy łódzkiego getta. Ocalało 150.

Szczególnym gościem była dziś Elrah Kagan, potomkini mieszkańców pabianickiego getta.

-Kiedy Niemcy wkroczyli do miasta zmienili los wszystkich mieszkańców: Żydów, ale także Polaków – podkreśliła stojąc obok głazu pamięci przy ul. Wyspiańskiego.  Kontynuowała: –Wszystkie historie na temat Pabianic znam od mojej matki  Moja matka Regina Sienicka była jedną z Was, jedną z Waszego miasta. Jest jedyna ocalona z jej wielkiej rodziny. Jej rodzice urodzili się tutaj i wzrastali. Pewnego dnia wszyscy opuścili swój dom i nigdy do niego nie wrócili. To bardzo poruszające, jak ważna dla tego miasta jest pamięć o tych ludziach. Dziękuję bardzo całej społeczności Pabianic.

Pełne nagranie:

Ul. Wyspiańskiego/ Zamkowa. Przy mikrofonie Elrah Kagan
Rocznicowe obchody są realizacją obietnicy złożonej w ubiegłym roku przez prezydenta Grzegorza Mackiewicza.
Tablica i mural przy Bóźnicznej.
Rabin Łodzi Dawid Szychowski na ulicy Bóźnicznej.
Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora.

Informacje o życiu w pabianickim getcie, jego likwidacji oraz wspomnienia świadków znajdziecie TUTAJ. Kolejne punkty obchodów 80. rocznicy likwidacji getta TUTAJ.