Na prośbę papieża Franciszka Środa Popielcowa została ogłoszona dniem postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Ofiary zebrane na tacę będą przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym.
Jutro Środa Popielcowa, czyli początek Wielkiego Postu. W kościołach odbędą się msze z obrzędem posypania głów popiołem. Wierni usłyszą słowa: “nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub “z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Zwyczaj symbolizuje przemijanie materii, ma zachęcić do pokuty, by należycie przygotować się do Wielkanocy.
Uczestnictwo we mszy świętej w ten dzień jest dla katolików obowiązkowe. Pabianiccy księża w ogłoszeniach duszpasterskich przypomnieli, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły – ilościowy i jakościowy. Ilościowy polega na ograniczeniu spożywanych pokarmów w ciągu dnia do jednego posiłku do syta i dwóch mniejszych. Jakościowy oznacza powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych.
Taca i modlitwa
W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, Środa Popielcowa będzie obchodzona jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Zebrane w tym dniu ofiary na tacę, będą przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z UA.
Będzie można modlić się dłużej. “Tego dnia w naszym kościele po mszy wieczornej będzie możliwość modlitwy o pokój przed Najświętszym Sakramentem do godziny 21. 00. Serdecznie zapraszam młodych, całe rodziny i wszystkich, którym pokój jest teraz tak bardzo potrzebny. Przynieśmy ze sobą świece lub znicze, które zapalimy za poległych w walkach” czytamy na stronie internetowej pabianickiej parafii św. Floriana.
Pomoc Kościoła – 3 etapy
“Jak mądrze pomagać? – 3 etapy pomocy Ukrainie w Archidiecezji Łódzkiej” to tytuł publikacji na stronie internetowej Archidiecezji Łódzkiej. Oto, co można tam przeczytać:
Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś zaproponował trzy etapy pomocy tym, którzy zostali i walczą na Ukrainie, jak i tym, którzy przybędą do Łodzi czy znajdą się na terenie parafii całej Archidiecezji Łódzkiej.
- Pomoc doraźna: – Pomoc dla tych, którzy przybywają – na to przeznaczymy – jako Kościół – swoje domy rekolekcyjne i formacyjne. Myślę, że tu okażemy maksymalną gościnność. Będziemy przez proboszczów – to jest dla nas najłatwiejsze – zbierać wszystkie poganiania, propozycje osób prywatnych, którzy chcieliby u siebie przyjąć osoby przybywające z Ukrainy! Kto z was ma takie pragnienie, taką gotowość, to proszę zgłosić się do swojego księdza proboszcza – zaproponował metropolita.
- Pomoc długofalowa: – skierowana będzie do osób, które będą chciały w naszym kraju zostać dłużej, na rok czy dłużej. Do tego rodzaju pomocy potrzebujemy całe grono wolontariuszy, którzy będą uczyć języka polskiego, czy będą pomagali wypełniać dokumenty – zaznaczył duchowny.
- Pomoc na miejscu w Ukrainie: – Chcemy również pomagać braciom i siostrom w Ukrainie poprzez pomoc materialną, którą przekażemy przez naszą Caritas i przez nią taką pomoc będziemy organizować – dodał.
O wszystkich działaniach poszczególnych parafii jak i całego Kościoła Łódzkiego będziemy informować na stronie Archidiecezji Łódzkiej jak i mediach społecznościowych Archidiecezji.