Przed zagranicznym wyjazdem warto odpowiednio się zabezpieczyć na wypadek choroby lub kontuzji. W tym tekście opowiemy Ci, jak w praktyce działa karta EKUZ oraz, co należy zrobić, by stać się posiadaczem takiego dokumentu.
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Żeby stać się posiadaczem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, wystarczy zaledwie złożenie jednego wniosku w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli nie chcesz aplikować osobiście, zawsze może też wysłać wniosek pocztą, mailem lub przekazać poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą w ramach profilu zaufanego. Sprawdź, gdzie dokładnie udać się po kartę w Łodzi: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-lodzi/.
Kto może ubiegać się o kartę?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego stanowi dowód tego, że dana osoba jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. W związku z w tym o kartę mogą ubiegać się:
- zatrudnieni,
- osoby prowadzące działalność gospodarczą,
- osoby zarejestrowane w PUP,
- młodzież i dzieci do lat 18,
- emeryci i renciści.
Gdzie można korzystać z karty EKUZ?
Zgodnie ze swoją nazwą Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje na terenie wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Oznacza to, że mając dokument, możesz leczyć się w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.
Ile kosztuje wyrobienie karty?
Jednym z największych atutów karty EKUZ jest jej bezpłatny charakter. Oznacza to, że nie zapłacisz za wyrobienie oraz używanie dokumentu. Miej jednak na uwadze, że istnieją kraje, w których pacjenci zwyczajowo opłacają z własnej kieszeni część honorarium lekarzy.
Choroba poza granicami Polski – co robić?
Zacznij od uspokojenia się i zebrania myśli. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, co po kolei powinieneś zrobić, jeśli podczas zagranicznego wyjazdu będziesz potrzebować pomocy medycznej.
- Znajdź publiczną placówkę zdrowia, która ma podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem. Jest to ważne, ponieważ karta EKUZ nie działa w przypadku prywatnych klinik.
- Weź ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz kartę EKUZ. Bez nich nie uzyskasz darmowej pomocy medycznej. Personel będzie chciał zweryfikować Twoją tożsamość i ustalić, czy masz prawo do nieodpłatnej opieki.
- Po pozytywnej weryfikacji otrzymasz niezbędną pomoc.
Czego nie finansuje EKUZ?
Europejska Karta ubezpieczenia Zdrowotnego ma pewne ograniczenia i nie jest w stanie sfinansować:
- polisy OC,
- zabiegów planowanych i takich, które nie stanowią konieczności,
- ratownictwa,
- transportu do kraju,
- transportu zwłok,
- rekompensaty z opóźniony lub odwołany lot.
Jak widzisz, karta EKUZ przydaje się poza granicami kraju, a jej wyrobienie jest dziecinnie proste. Dużym atutem jest również bezpłatny charakter karty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy poza Polską i tym, jak ma się do niej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, wejdź na: https://ekuz.com.pl/praca-za-granica-a-ekuz-wszystko-co-musisz-wiedziec/.
(art. partnera)