FAKTY

Ksiądz poświęci pokarmy w kościele, na placu i w domach

W tym roku, inaczej niż zaraz o ogłoszeniu pandemii w 2020 roku, księża poświęcą pokarmy na wielkanocny stół.

W parafii NMP: “Święcenie pokarmów od godz. 9.00 do 16.00 z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów sanitarnych”. Takie, tradycyjne rozwiązane, zastosowane będzie w większości kościołów. Tak jest też np. w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Woli Zaradzyńskiej, ale oprócz tego ksiądz wyruszy z kropidłem w teren. W Nowej Gadce, Gospodarzu i Czyżeminku poświęcenie odbędzie na świetlicy Koła Gospodyń Wiejskich, a w Prawdzie w domach prywatnych.

W sanktuarium na Piaskach księża poświęcą pokarmy – na placu przykościelnym od godz. 8.30 co pół godziny do godz. 16.00. “Każdy trzymając swoją święconkę uczestniczy we wspólnej modlitwie, potem kapłan poświęca pokarmy. Można poświęcić pokarmy nie wysiadając z samochodu. Kapłan podejdzie i poświęci” czytamy na stronie parafialnej.

W kościele Trójcy Przenajświętszej  błogosławieństwo pokarmów odbędzie się w głównych drzwiach kościoła w godz. 9.00-15.00.

Jednocześnie proboszczowie  proponują, aby podobnie jak w poprzednim roku, pokarmy na stół wielkanocny pobłogosławić w gronie rodzinnym. Oto  zalecany obrzęd błogosławieństwa pokarmów (2021).pdf do samodzielnego odprawienia.

W Wielką Niedzielę odbędą się procesje rezurekcyjne. W kościołach należy przestrzegać limitów (1 osoba na 20 m.kw.). Gdyby ktoś nie mógł dotrzeć, to grzechu nie będzie. Arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia spowodowane panująca epidemią, przedłużył dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy w niedziele i święta nakazane do 10 kwietnia.