FAKTY

Pabianiczanie stworzyli unikalne słuchowisko o Piłsudskim. Kiedy można je usłyszeć?

Nagranie składa się z dwóch części. Część akcji rozgrywa się w łódzkim więzieniu.

„Katastrofa łódzka” to pierwsze słuchowisko radiowe zrealizowane przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i pierwsze dotyczące łódzkiego epizodu życia Józefa Piłsudskiego. Fabułę oparto na wydanej w 1903 roku broszurze Marszałka pt. „Bibuła”.

Przy słuchowisku napracowali się pabianiczanie. Autorem scenariusza jest Rafał Zięba – poeta, dramaturg, pracownik Teatru Nowego w Łodzi. Pomysł i konsultacja historyczna należą do Sebastiana Adamkiewicza, historyka, adiunkta w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownika portalu pabianice.tv.

Piłsudskiego poznajemy jako brutalnie przesłuchiwanego więźnia aresztu przy ulicy Długiej w Łodzi. Jego walka o przetrwanie przeplatana jest scenami przedstawiającymi codzienną działalność konspiracyjną i drukarską. „Katastrofa łódzka” – podobnie jak literacki pierwowzór – niepozbawiona jest elementów humorystycznych. Tłem do wydarzeń jest Łódź przełomu XIX i XX wieku – z jednej strony Ziemia Obiecana dla tysięcy robotników, a z drugiej ich małe piekło na ziemi. To o ich dusze trwała bezwzględna walka pomiędzy zaborcą a polskimi działaczami niepodległościowymi drukującymi nielegalną prasę.

Część akcji słuchowiska nagrywana była w oryginalnych wnętrzach więzienia przy ul. Gdańskiej 13 (dawnej Długiej). W tle słyszane będą kraty, otwierane drzwi więzienne, czy klekot bostonki i brzdęk czcionek znajdujących się w zbiorach Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Data emisji

część I: 11 listopada, godzina 20.00, Radio Łódź 99,2 MHz
część II: 12 listopada, godzina 21.00, Radio Łódź 99,2 MHz

Realizacja: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi we współpracy z:

  • Muzeum Historii Polski
  • Miasto Łódź
  • Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
  • Radio Łódź

(Fot. Sebastian Szwajkowski, źródło: radiolodz.pl)