FAKTY

Parking PCM: Niepełnosprawni też zapłacą. Dostaną zniżkę…

Aby ją otrzymać, konieczne będzie pofatygowanie się do pracownika.

Karta Parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do stawania autem na „kopertach”. Jest wydawana na osobę (nie na samochód) na podstawie orzeczeń Powiatowych lub Miejskich Zespołów do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. To dokument o standardzie międzynarodowym, który obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale także w krajach Unii Europejskiej. Choć uprawnia do parkowania na “kopertach”, nie zawsze jest ono darmowe:

– To zależy od poszczególnych samorządów lub podmiotu zarządzającego danym terenem. Osoby niepełnosprawne mogą być zwolnione z opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania lub płatnych parkingów na podstawie wewnętrznych regulacji – informuje Urszula Jędrych z biura prasowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

I tak na przykład w pabianickiej Strefie Płatnego Parkowania osoby niepełnosprawne parkują za darmo w dowolnym miejscu (pieniądze do parkomatów wrzucamy w dni powszednie w godz. 8-18; pozostałe dni wolne od płacenia). Jednak już na terenie przyszpitalnego parkingu muszą płacić (pieniądze do parkomatów wrzucamy 24 godziny na dobę, również w weekendy i święta).

Wkrótce przy PCM pojawią się szlabany – urządzenie nie rozróżni, czy wjeżdżający ma orzeczenie, dlatego konieczna będzie fatyga schorowanej osoby. Na razie zarządca nie ma konkretnego rozwiązania:

– Niepełnosprawni nie będą płacić pełnej stawki, ale jeszcze nie ustaliliśmy wysokości zniżki. Planujemy zatrudnić osobę odpowiedzialną za funkcjonowanie parkingu, która będzie się zajmowała m.in. rozliczaniem takich osób czy wpuszczaniem dostawców. Być może jej stanowisko będzie zorganizowane przy rejestracji szpitalnej – mówi Jacek Włodarczyk z firmy Interparking.

Tagi:

3 komentarze do “Parking PCM: Niepełnosprawni też zapłacą. Dostaną zniżkę…

  1. Przy umowie PCM – Interparking chyba ktoś maczał swoje tłuste lepkie paluchy…

Comments are closed.