FAKTY

Policja apeluje: W upały nie zostawiajmy nie zostawiajmy w pojazdach dzieci i zwierzą nawet na chwilę

Bardzo wysokie temperatury, które panują w ostatnich dniach w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Policja apeluje, by nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Podczas upałów we wnętrzu pojazdu, temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich sytuacji.

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić nawet do udaru słonecznego lub cieplnego. Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku. Wysoka temperatura osłabia także naszą koncentrację. Zachowajmy więc szczególną rozwagę podczas jazdy samochodem.

Policja apeluje szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy długo nie potrwa, nie zostawiajmy swoich dzieci samych w pojeździe. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt.

Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o tym policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 112. Jeżeli nie będzie na to czasu i sytuacja będzie wymagać natychmiastowej reakcji powinniśmy wybić szybę i wydostać poszkodowanych z samochodu. Nie bójmy się konsekwencji prawnych uszkodzenia pojazdu, ponieważ w sytuacji, kiedy ratujemy ludzkie zdrowie i życie, nie poniesiemy za to odpowiedzialności karnej.

(Źródło: KPP Pabianice)