FAKTY PORADNIK

Policjanci przeszkolili seniorów. Ważne wskazówki

Ne same interwencje, ale i profilaktyka. Policjanci zorganizowali kolejną już debatę adresowaną do seniorów.

Policjanci  z pabianickiej komendy zorganizowali i przeprowadzili debatę społeczną. Spotkanie pod hasłem „Nie daj się oszukać” skierowane było przede wszystkim do seniorów. W trakcie debaty rozmawiano na temat różnych form oszustw i kradzieży, jakimi posługują się przestępcy. Omówiono także sposoby jak się przed nimi ustrzec.

Debata społeczna odbyła się w sali Klubu Seniora „Barak” w Pabianicach. Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach insp. Jarosław Tokarski tłumaczył, jak ważnym aspektem jest bezpieczeństwo osób starszych, a także jak nie wpaść w “szpony” oszustów podających się za różne osoby. Zwrócił również uwagę na oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze podając się za pracowników wykonujących zawody społecznego zaufania m.in. za policjantów. Komendant przypomniał uczestnikom, że kiedy zadzwoni osoba podająca się za funkcjonariusza należy pamiętać o tym, że policjanci NIGDY nie informują o szczegółach prowadzonych przez siebie spraw telefonicznie. NIGDY też nie proszą o przekazanie im jakiejkolwiek gotówki.

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach mł. insp. Michał Kaliszewski dokładnie omówił każdą z metod działania sprawców przestępstw pod legendą.

W dalszej części debaty, w formie multimedialnej, funkcjonariuszka (policyjny profilaktyk) przypomniała uczestnikom mechanizmy działania sprawców wyłudzających pieniądze metodą na tzw.: wnuczka, urzędnika, inkasenta i akwizytora. Policjantka wskazała również, na co uważać w kontaktach z osobami próbującymi nieuczciwie zachęcić nas do podpisywania różnego rodzaju umów np. w trakcie różnych pokazów czy w miejscu zamieszkania.

Kolejną kwestią, jaka została poruszona w trakcie wspólnych rozmów, było omówienie, kogo nie należy wpuszczać do domu, gdzie nie należy przechowywać gotówki i jak bezpiecznie pobierać pieniądze z konta i bankomatu.

Podobne spotkania odbyły się na przełomie kwietnia i maja 2022 roku w Klubach Seniora na ul. Orlej i ul. Łaskiej w Pabianicach.

 

(Źródło: KPP Pabianice)