KOMUNIKACJA

Rower publiczny już w wakacje?

Wystartował przetarg. W ofercie jednoślady z lokalizatorem GPS.

Ruszył przetarg na dostawę, uruchomienie, zarządzanie oraz kompleksową eksploatację systemu samoobsługowych wypożyczalni rowerów publicznych. Projekt “Rowerowe Łódzkie” obejmuje także Pabianice. W naszym mieście powstanie 14 stacji na 122 rowery.

Przed uruchomieniem procedury przetargowej prowadzono już rozmowy w formie “dialogu technicznego”. Wzięły w nim udział trzy firmy spełniające oczekiwane kryteria. Mają w ofercie rowery z pułapką na złodzieja.

– Na tej podstawie zdecydowaliśmy się m.in. dopuścić do przetargu tzw. rowery trzeciej i czwartej generacji, czyli dokowane w stacjach rowerowych i kontrolowane za pomocą GPS, których nie trzeba będzie wpinać do stacji – informuje Jacek Grabarski z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Liderem projektu jest Województwo Łódzkie. Wypożyczalnie rowerów oraz parkingi rowerowe rozmieszczone będą przy stacjach i przystankach kolejowych oraz na terenie 10 miejscowości zlokalizowanych wzdłuż linii kolejowych, na których kursują pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej tj. w Łodzi, Koluszkach, Kutnie, Łasku, Łowiczu, Pabianicach, Sieradzu, Skierniewicach, Zduńskiej Woli i Zgierzu. Planowany termin otwarcia ofert – 13 marca 2018.

– Jest szansa, żeby pierwsze stacje powstały już w wakacje. Wprawdzie wykonawca będzie miał czas dwóch miesięcy na zrobienie parkingów, a pięciu na zrobienie stacji rowerowych, ale szybkość ma być ważnym kryterium przetargowym i możliwe, że będą uwijać się wcześniej – mówi Jacek Grabarski.

W Pabianicach zaplanowano 5 stacji na 10 rowerów: Dworzec PKP, św. Jana/Partyzancka, Kilińskiego/Zamkowa, Grota Roweckiego/Nawrockiego, Moniuszki/Śniadeckiego, a także 9 stacji na 8 rowerów: JPII/szpital, Wyszyńskiego/Moniuszki, Zamkowa/Zielona, Roweckiego/hala sportowa, Jankego/Nawrockiego, 20 Stycznia/kościół, Stary Rynek, Warszawska/Nawrockiego, Warszawska/Duży Skręt. TUTAJ pobierzesz mapkę.

Zamówienie realizowane będzie etapami:

Etap I: dostawa i montaż 15 parkingów rowerowych w 4 miastach (Łódź, Koluszki, Łowicz, Sieradz) z terminem realizacji dwa miesiące od zawarcia umowy z wykonawcą.

Etapi II: dostawa oraz uruchomienie systemu 125 wypożyczalni rowerowych wyposażonych w 1002 rowery w 10 miastach (Łódź, Koluszki, Kutno, Łask, Łowicz, Pabianice, Sieradz, Skierniewice, Zduńska Wola, Zgierz) z terminem realizacji maksymalnie pięć miesięcy od zawarcia umowy z wykonawcą.

Etap III: wykonanie usługi zarządzania i eksploatacji parkingów oraz sytemu wypożyczalni rowerowych w 10 ww. miastach w okresie 6 lat od zakończenia etapu II, tj. uruchomienia systemu wypożyczalni.

Wartość projektu to ok. 17,2 mln; unijne dofinansowanie wynosi ok. 11,9 mln, a wkład własny ok. 5,3 mln. Pabianicki odcinek projektu warty jest 1 mln 435 tys. zł, dofinansowanie byłoby na poziomie 85 proc., czyli na wkład własny potrzeba 215 tys. zł.

O pomyśle zgrania rowerów z pociągami napisaliśmy jako pierwsi 21 lutego ub. roku. Przeczytasz o tym także TUTAJ i TUTAJ.