FAKTY

Śmierć jako “odczyn”. Co wynika z raportu o NOP-ach?

Niepożądany odczyn poszczepienny to “zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki”. Piszemy o nieodwracalnych, ciężkich reakcjach, uwzględnionych w oficjalnych raportach.

Najpierw dla porządku: Łączna liczba wykonanych szczepień to obecnie 49 362 965 (14.01.22). Zgodnie z danymi na www.gov.pl od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do 14 stycznia do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 17 528 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 14 658 miały charakter łagodny – czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Oznacza to, że do podanej daty zarejestrowano 2 870 poważnych i ciężkich powikłań. Nie można napisać wprost, że ponad wszelka wątpliwość takie stany spowodowało szczepienie.

Wspomniany raport składa się z tabelek umieszczonych na blisko 1 700 stronach. NPO-y są w “jednym worku”, stąd całość jest mało czytelna. Zaletą tej publikacji jest natomiast, prócz dość obrazowego przedstawienia objawów, informacja o województwach i powiatach. Dlatego możemy napisać, że NOP-y powiatu pabianickiego, to kropla w morzu innych: kilkanaście łagodnych (zaczerwienienie, bolesność w miejscu wkłucia). Rok temu kobieta z powiatu pabianickiego w noc po podaniu pierwszej dawki doznała “kołatania serca, duszności, uczucie braku powietrza i strasznej słabości”. Miała też nudności, gorączkę 38,4, ale nie wymagała hospitalizacji.

Trudno na tej podstawie stwierdzić, że jesteśmy z gatunku gniotsa nie łamiotsa. Być może stanowimy lokalną populacją ponadprzeciętnie skrytą bądź, tak to ujmijmy, lekarze mają zbyt dużo wątpliwości, by zgłaszać niepożądane odczyny po szczepieniach przeciwko COVID-19.

Znacznie czytelniejsza (bez danych dot. miejsc) jest publikacja na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, aczkolwiek obejmuje krótszy o miesiąc okres (do 15 grudnia 2021 r.).  Niewątpliwą zaletą tego opracowania jest przedstawianie informacji w sposób uporządkowany. Mamy opisy odczynów z podziałem na stopnie uszczerbku, co sprawia, że odczyny różnej wagi widać jak na przysłowiowym talerzu. Co więcej – odczyny podzielono na manifestujące się po konkretnych szczepionkach. Oto tabelka rozpoczynająca raport:

Zgony

NOP-y ciężkie nie są już podzielone osobno na kategorię: najcięższą i nieodwracalną “zgony” i np. stany ciężkie zagrażające życiu. Przypadki śmiertelne trzeba wyłuskiwać i liczyć, dodając te z raportu obejmującego większy zakres czasowy. Naliczyliśmy ich blisko 100 (94). Tego typu skutek dotyczył głównie seniorów 70 plus (ciekawostka: śmiertelny NOP odnotowano u stulatki). Przykłady u nieco młodszych: W czwartym dniu po szczepieniu u 66-letniego mężczyzny nastąpił zgon. Objawy zwiastujące: niedowład połowiczy lewostronny jako następstwo krwotoku mózgowego; dzień po szczepieniu pierwszą dawka zmarła 59-latka, skarżyła się na ból w klatce piersiowej i duszność, krążenie nagle zatrzymało się w dniu podania drugiej dawki u 61- latka. Także w dniu podania, ale pierwszej dawki odeszła 40-letnia kobieta (zakrzepica zatoki esowatej i poprzecznej mózgu, obrzęk mózgu, ukrwotoczniony udar niedokrwienny, zakrzepica rozległa żył głębokich kończyny dolnej lewej, małopłytkowość, zaburzenie krzepnięcia, niewydolność oddechowa). Dziesięć dni po podaniu pierwszych dawek tak opisano sytuacje u (kolejno) 48-letniej i 43 – letniej kobiety: “Bóle głowy, pogorszenie stanu świadomości, w TK- zakrzepica zatok żylnych mózgowia z towarzyszącymi udarami żylnymi, niektóre udary wtórnie ukrwotocznione, w badaniu angiograficznym stwierdzono brak przepływu przez naczynia mózgowe, komisyjnie orzeczono śmierć mózgu (Zgon); Krwawienie z przewodu pokarmowego i ból brzucha. Małopłytkowość. Wybroczyny skórne uogólnione. W bad. obrazowych uwidoczniono zatorowość aorty piersiowej, brzusznej, tętnic biodrowych wspólnych o cechach zatoru typu jeździec, zatorowość tętnic segmentowych i subsegmentowych obu płuc, podejrzenie udaru pnia mózgu. Podejrzenie indukowanej szczepieniem małopłytkowości immunologicznej (VITT) (Zgon)”.

Szczegółowo opisano przypadek kobiety z powiatu wadowickiego: “U pacjentki w dzień po szczepieniu, czyli 06.03.2021 pojawiła się gorączka 38,5 st. C wraz z dusznościami, objawy trwały przez 6 dni, w dniu 11.03.2021 duszności ustąpiły ale pojawił się kaszel, suchy, wtedy pacjentka zgłosiła się do przychodni, gdzie zaraz po wejściu zaczęła tracić przytomność, a następnie doznała nagłego zatrzymania krążenia. Pomimo trwającej 25 minut resuscytacji (do czasu przyjazdu Pogotowia Ratunkowego) – nie udało się przywrócić krążenia ani oddechu – stwierdzono zgon”.

Z kolei mieszkaniec woj. podkarpackiego (pow. przeworski) około 10 min. po szczepieniu i wyjściu na korytarz osunął się z krzesła na podłogę. ciśnienie 200/100mmHg, pacjent wydolny krążeniowo i oddechowo, przytomny, mowa bełkotliwa, opadnięty kącik ust po str. prawej, zasinienie ust. Udar krwotoczny zakończony zgonem pacjenta”.

Tak tuż przed śmiercią po powrocie ze szczepienia zachowywał się  pacjent z Zachodniopomorskiego ( pow. myśliborski): “Po szczepieniu silne osłabienie, pacjent cały czas leżał w łóżku, spał, brak apetytu. W drugim dniu po szczepieniu zgon w domu”.

To tylko przykłady wstrząsającej lektury, jaką stanowią raporty w zakresie ciężkich i poważnych powikłań. Należy pamiętać, że mnóstwo osób, które nie zmarły, wymagają leczenia wielu poważnych schorzeń. Nie zmienia to faktu, że sam COVID-19 powoduje zgony czy ciężkie uszczerbki na zdrowiu.

Pełne raporty o  NOP-ach można pobrać TUTAJ i TUTAJ

Uwaga, tekst przedstawia jedynie wycinek wiedzy przedstawiony w wymienionych oficjalnych źródłach. Stanowić ma zachętę do samodzielnego z nich korzystania i wyrabiania własnych opinii w oparciu także m.in. o własne doświadczenia, osób bliskich czy znajomych. Medycyna to obszerna, wielowymiarowa skomplikowana dziedzina, która ma przekładać się na leczenie chorób i zapobieganie im. Należy mieć ograniczone zaufanie do polityków KAŻDEJ OPCJI czy doktrynerskich medyków, którzy albo nie wiedza, o czym mówią, albo przedstawiają sprawę jednostronnie. Nie bierzmy też za dobrą monetę wszystkiego, co głoszą tzw. antyszczepionkowcy. Weryfikujmy, konfrontujmy, dyskutujmy na merytoryczne argumenty, zostawiając emocje na boku.