FAKTY

Rząd zaostrza zasady. Pod respiratorami więcej niż przed szczepieniami

Dziś rząd ogłosił  “zmiany w zasadach bezpieczeństwa. Najważniejsze z nich: nowe limity osób, zamknięte dyskoteki i nauka zdalna. Jest zapowiedź obowiązkowych (ale nie przymusowych) szczepień dla niektórych grup zawodowych.

Jak czytamy na stronie gov.pl, “Walka z IV falą pandemii trwa. Każdego dnia odnotowujemy wiele nowych zakażeń COVID-19. W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo konieczne są zmiany w obowiązujących zasadach bezpieczeństwa. Od 15 grudnia zmienią się limity osób w transporcie, restauracjach, kinach czy teatrach. Zwiększenie limitu będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19. Kluby nocne i dyskoteki zostaną zamknięte. Wyjątkiem będzie noc sylwestrowa. Od 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. Zmiany obejmą także testowanie na COVID-19. Każda osoba, która przyleci do Polski spoza strefy Schengen, będzie musiała wykonać test. Taki obowiązek będą mieć także współdomownicy osoby zakażonej koronawirusem”.

Nowe limity osób

Od 15 grudnia zostaną zaostrzone limity osób:

transport zbiorowy – max. 75 proc. obłożenia
restauracje, bary i hotele – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19)
kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19)
Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

Nauka zdalna

Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie.
Żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.
Zamknięte kluby i dyskoteki
Od 15 grudnia do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).

Obowiązkowe testy na koronawirusa

Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.

Od 15 grudnia obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.

Przymiarki do obowiązkowych szczepień białego personelu, nauczycieli i mundurowych

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się do wprowadzenia szczepień obowiązkowych służb medycznych od 1 marca. Prace w tej materii prowadzone są również w odniesieniu do służb mundurowych i nauczycieli – informacja tej treści widnieje na stronie FB Ministerstwa Zdrowia. Jak również taka: “w związku z licznymi pytaniami kierowanymi do Ministerstwo Zdrowia wyjaśniamy, że obowiązek szczepień jest czym innym niż przymus szczepień. Nikt nie wprowadza przymusu szczepień”.

Teraz więcej zakażeń i chorych pod respiratorami niż przed szczepieniami

Przed rokiem szczepionki na COVID-19 nie były dostępne przypomina dziś portal rp.pl. i przywołał najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z którymi w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 20,52 mln osób. W szpitalach jest ponad 23,6 tys. osób z SARS-CoV-2. “Przed rokiem o tej samej porze liczba takich hospitalizacji wynosiła 19,9 tys. Obecnie do respiratorów podłączonych jest 2 036 osób, rok temu było 1 886” czytamy.