ROZRYWKA

W niedzielę pobawimy się kolorowymi proszkami

Niedługo kolejne Święto Kolorów w Pabianicach. Wstęp wolny.

Pierwszy raz pabianiczanie obsypywali się kolorowym proszkiem w 2019 roku na Lewitynie z okazji Dnia Dziecka  Holi Święto Kolorów odbyło się rok później w centrum miasta na zakończenie wakacji. Teraz znów MOSiR zaprasza na Holi Święto Kolorów. Zabawa odbędzie się na Lewitynie 4 lipca. Pierwszy wyrzut kolorowych proszków o godz. 15.00, ostatni ok. 18.00.

Na stronie organizatora czytamy m.in.: “Proszki, które oferujemy pochodzą od największych dostawców na świecie. Są w pełni naturalne, ponieważ wyprodukowane z talku, mąki kukurydzianej i naturalnych barwników spożywczych. Wszystko jest w pełni zmywalne wodą. W sezonie 2020 zorganizowaliśmy z powodzeniem dziesiątki wydarzeń, zgodnie z wytycznymi sanitarnymi obowiązującymi w trakcie trwania pandemii COVID-19. Posiadamy wyniki pozytywnych kontroli sanitarnych zaświadczające o właściwej i bezpiecznej organizacji naszych wydarzeń”.

O Holi

Festiwale Holi stały się popularną rozrywką na całym świecie. W Indiach święto Holi obchodzone jest od wieków. Wyznacza początek wiosny i posiada wymiar religijny, symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem, życia nad śmiercią – stąd kojarzy się z Wielkanocą. Święto rozpoczyna się przy ognisku Holika, uczestniczy tańczą wokół i śpiewają. Następnego dnia rano odbywa się karnawał kolorów. Uczestnicy odgrywają pościg polegający na obrzucaniu się kolorowym proszkiem i wylewaniu na siebie kolorowych farb z wodą –  jak podczas polskiego śmigusa-dyngusa. To uroczysty dzień, podczas którego ludzie wybaczają sobie błędy z przeszłości i zapominają innym wyrządzone krzywdy.