FAKTY

Zdobycie Karty Pabianiczanina nie dla wszystkich mieszkańców jest proste

Aby po wkroczeniu w dorosłość wyrobić czy przedłużyć Kartę Pabianiczanina, trzeba pofatygować się do Urzędu Skarbowego, aby tam potwierdzić miejsce zamieszkania. Czytelnik: “To jakiś absurd”.

Tuż po osiągnieciu pełnoletności pabianiczanie chcący korzystać z Karty Pabianiczanina wpadają w tryby biurokracji. Taki “chrzest” przechodzą osoby, które nie podjęły pracy zarobkowej, a ich rodzice przekroczyli próg dochodu, uprawniający do ulg na dzieci studiujące (nie dołączają do rozliczenia druku PIT-0).

Córka naszego Czytelnika po 18. urodzinach postanowiła przedłużyć ważność Karty Pabianiczanina. Okazało się, że to nie takie proste.

Została poinformowana, że musi udać się do skarbówki, by w PIT- 37 powpisywać zero (nie zarabia), by na tej podstawie uzyskać PIT-0, na którym będzie poświadczone miejsce zamieszkania. To jakiś absurd. W Łodzi studenci otrzymują kartę na podstawie legitymacji szkolnych czy studenckich.  Prościej byłoby przecież ustalić, gdzie, kto mieszka w Urzędzie Miejskim, gdzie wydają kartę – zauważa tata osiemnastolatki.

Tłumaczy Aneta Klimek, rzecznik prezydenta Pabianic: – Zgodnie z regulaminem programu „Karta Pabianiczanina” dokument może otrzymać każda osoba zamieszkująca na terenie Pabianic, zarówno pełnoletnia, jak i dziecko od 4. roku życia. W przypadku osób pełnoletnich, bez względu na to, czy osiągają dochód czy nie, warunkiem koniecznym do otrzymania karty jest okazanie się rozliczonym PIT-em za rok poprzedzający złożenie wniosku. Urząd Skarbowy jest instytucją, która w zeznaniach podatkowych wymaga wskazania adresu zamieszkania. Natomiast Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Pabianicach dysponuje jedynie bazą osób zameldowanych na terenie miasta. Przepisy prawa rozróżniają adresy zameldowania i zamieszkania, gdyż nie muszą być one tożsame. Odnośnie wydawania kart na podstawie legitymacji szkolnej warto zaznaczyć, że nie wszyscy pełnoletni uczniowie uczęszczający do pabianickich szkół średnich są mieszkańcami miasta.

W Regulaminie Karty pabianiczanina słowa zamieszkujący  i zameldowany używane swobodnie. Czytamy: “Pełnoletni, uczący się mieszkańcy, zameldowani na terenie Miasta Pabianice mogą otrzymać Kartę na podstawie PIT rodzica lub opiekuna prawnego. Warunkiem koniecznym jest uwzględnienie dziecka w zeznaniu podatkowym, okazanie pierwszej strony PIT oraz PIT-0 (cały regulamin KP TUTAJ),

Władze Łodzi, gdzie sporo wyższych uczelni, chcą “Kartami Łodzianina ” nie tylko dla łodzian przywiązać na stałe do miasta studentów z różnych stron Polski. W Łodzi podobnie jak w Pabianicach ubywa mieszkańców.

Odpływ ludności z Pabianic to stały trend. Szczegółowe dane wraz z komentarze w tekście niżej:

Pabianice z liczbą mieszkańców ponad 50 tys.? To bardzo bliska perspektywa