PORADNIK

Można już ubiegać się o dodatek węglowy

Od dziś, 17 sierpnia, można składać wnioski o wypłatę dodatku węglowego.

Wypłata dodatku węglowego (3 tys. zł) jest zadaniem zleconym przez państwo samorządom. Wnioski można składać od 17.08.2022 w Miejskim Centrum Pomocy Społecznej w Pabianicach (ul. Gdańska 7).

Wszelkie informacje o dodatku węglowym można uzyskać pod numerem telefonu 42 226 82 62 lub tel. kom. 887 500 961 w godzinach od 8:30 do 15:30.

Zgodnie z  Ustawą o dodatku węglowym (tekst ustawy TUTAJ) przysługuje on  osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (pabianickie dane TUTAJ). Informacje podane przez wnioskodawcę będą weryfikowane.

W zaproponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem otrzymania dodatku będzie wspomniany wpis/ zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB. Aby otrzymać dodatek węglowy na ogrzanie gospodarstwa domowego, nie trzeba być właścicielem budynku. Nie jest też konieczne zameldowanie w miejscu zamieszania. Niezbędna informacja to miejsce zamieszkania.

Wnioski można składać do 30 listopada 2022 r.

Wzór wniosku w poście niżej.