Od nowego roku usługi z zakresu ratownictwa na terenie naszego powiatu realizować będzie Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi z filią w Pabianicach.
Logotyp PCM, nazwa i hasło: “Twoje Zdrowie – naszym celem” znikną z kilku zakupionych niedawno karetek.
– Nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców. Nad bezpieczeństwem nadal będą czuwać Zespoły Ratownictwa Medycznego w niezmienionym składzie, zmianie ulegnie jedynie oznaczenie ambulansów medycznych – informuje p.o. dyrektora ds. medycznych Lechosław Dorożała.
Obecnie całe województwo obsługuje konsorcjum składajace się z kilkunastu podmiotów leczniczych (w tym WSRM w Łodzi i pabianicka stacja ratownictwa). Z końcem roku zakończy ono jednak działalność. Teraz podmiot będzie jeden – WSRM. W takim ruchu chodzi m.in. o standaryzację pierwszej pomocy, czyli np. aby wszystkie zespoły ratownicze były w takim samym stopniu przeszkolone. Szpital nie będzie też musiał ponosić części kosztów (np. wyposażenia czy opłaty za teren w Konstantynowie Łódzkim, gdzie stacjonuje jednen ambulans).
Zawiązanie się konsorcjum było skutkiem znowelizowanej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. O kontrakt z NFZ mogły ubiegać się tylko samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, podmioty z 51-procentowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych. Obsługa przez WSRM zwiększa tzw. upaństwowienie, centralizując pierwszą pomoc.
Czy karetki (już od 2021 roku należące do WSRM) do zachorowań czy wypadków wyjadą (jak obecnie) spod szpitala? To wcale nie takie oczywiste. Chodzi o to, by droga dojazdu do zdarzeń była zbliżona, a nie (jak teraz) z jednego końca miasta na drugi. Możliwe też, że bazy będą dwie. Uzgodnienia trwają.
Przypomnijmy – od kwietnia ub. roku przestały kursować karetki duńskiej firmy Falck. Usługi ratownicze przejęło Pabianickie Centrum Medyczne, które kupiło w leasingu 4 karetki (3 podstawowe i 1 specjalistyczną). Koszt całego przedsięwzięcia to dla PCM ok. 3 miliony zł.
– Realizację umowy leasingowej przejmie wojewódzka stacja. Nic na tym nie tracimy – mówi Adam Marczak, dyr, ds. techniczno-administracyjnych w PCM.
To kolejna szpitalna zmiana w ostatnim czasie. TUTAJ napisaliśmy, że od 1 września nasza ginekologia i położnictwem zarządzać będzie łódzka spółka.