FAKTY

Tego nie wiedzieliście o pomniku na Starym Rynku

Na skraju Starego Rynku – po 1927 roku zwanym też placem H. Dąbrowskiego, a w okresie 1948-1989 placem Obrońców Stalingradu – od 14 grudnia 1968 roku stoi okazały pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe, zaprojektowany przez cenionego łódzkiego rzeźbiarza pochodzenia lwowskiego – Antoniego Biłasa. Ceremonii odsłonięcia budowli przewodniczył poseł PZPR, Zbigniew Nowak. Od tej pory, aż po kres minionego ustroju, pod pomnikiem cyklicznie organizowano uroczyste obchody znaczenia państwowego i partyjnego.

Po 1989 roku przy pomniku na wiecach pierwszomajowych spotykali się działacze i sympatycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W minionych latach święto 1 maja łączone było z rajdem rowerowym i ciepłym poczęstunkiem. SLD dba o bieżące odświeżanie powłoki monumentu – w 2010 i 2014 roku z własnych funduszy wynajęto podnośnik, rusztowanie i odmalowano pomnik.

Co ciekawe wnętrze budowli jest puste. Obiekt stanowi odlew betonowy, co ułatwiło ustawienie pomnika w obecnym miejscu, a zarazem pozwoliło zaoszczędzić znaczną ilość betonu i zmniejszyć masę własną budowli. Mało kto wie, że do wnętrza pomnika można… wejść! Prowadzą tam dwa włazy techniczne: jeden umieszczony u spodu (pomiędzy dwoma podporami), drugi natomiast znajduje się na szczycie obiektu – górny właz do dzisiaj jest kompletny, a zamykana, metalowa klapa z pewnością blokowała dostęp wody do wnętrza pomnika. Dzisiaj w środku znajdują się jedynie śmieci, a monument, pomimo niemal 50-letniej obecności w centrum Pabianic, z pewnością rychło przejdzie do historii…

Michał Kłosowski

(Fot. Marcin Mietlowski)

PRZECZYTAJ TEKST O SYMBOLICE POMNIKA

Jeden komentarz do “Tego nie wiedzieliście o pomniku na Starym Rynku

  1. Pomnik jest Zabytkiem i postoi jeszcze długie lata. Jeśli wandale jego uszkodzą to się odbuduje. Pomnik upamiętnia Bitwy Pod Grunwaldem i Berlinem.

Comments are closed.