FAKTY

125 nowych drzew w mieście. Gdzie?

Niedawno wycięto dokładnie 39 drzew. Zarząd Dróg Miejskich podał konkrety dotyczące nasadzeń zastępczych.

“Do końca czerwca z naszych ulic zniknie blisko czterdzieści drzew” napisaliśmy w kwietniu. Wycinka wywołała ogromne emocje. W sieci zawrzało. Dyrektor ZDM Andrzej Barański tłumaczył, że wycinkę poprzedziła żmudna i rygorystyczna procedura. Potrzebne były zgody organów nadzoru, czyli Starostwa Powiatowego i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zanim nastąpiły, przeprowadzone zostały oględziny drzew wskazanych do wycięcia w wyniku inwentaryzacji miejskiego drzewostanu, jaki został przeprowadzony jesienią ub. roku.

-Przepisy stanowią, że za wycięciem jednego drzewa musi pójść posadzenie dwóch nowych. Nasze zadanie nie polega jedynie na ulokowaniu ich, ale zabezpieczeniu i  pielęgnowaniu  przez trzy lata, by zyskać pewność, że się przyjęły – powiedział dyr. Andrzej Barański.

Sprawdziliśmy, co z tą deklaracją. Szczegóły są takie, że w ciągu tego roku w dwóch terminach – do 3o czerwca i do 30 listopada w mieście zostanie posadzonych łącznie 125 drzew. Konkretnie: klonów, lip i głogów.

Zostaną posadzone w bezpośredniej bliskości usuniętych, a także w nowych lokalizacjach. Zdecydowane większość nowych nasadzeń będzie ma ulicy Glebowej. Nowe drzewa pojawią się także przy ul. Kazimierza – zdradza dyr. Andrzej Barański. I dodaje: – Jest ich więcej, ponieważ po drodze były inne wycinki i została do realizacji część nasadzeń po ubiegłorocznych wycinkach starych, stwarzających zagrożenie drzew.