FAKTY

Szpital bez poradni psychiatrycznej. Kilka tysięcy chorych na lodzie

Za mało pieniędzy z NFZ na leczenie ambulatoryjne. Lekarze nie zgodzili się na niższy kontrakt.

Od poniedziałku (2 lipca) poradnia zdrowia psychicznego w Pabianickim Centrum Medycznym nie będzie przyjmować pacjentów.

– Narodowy Fundusz Zdrowia zaproponował połowę wartości kontraktu z pierwszego półrocza, na co nie mogliśmy się zgodzić. Potem padły inne propozycje, także dla nas niekorzystne. Przez ostatnie 5 lat mieliśmy takie same stawki – mówi Jacek Koprowicz, kierownik Pabianickiego Centrum Psychiatrycznego, funkcjonującego w ramach PCM.

Roczny kontrakt z NFZ opiewał na ok. 0,5 miliona zł. Miesięcznie przez przyszpitalną poradnię zdrowia psychicznego przewija się prawie 2 tys. pacjentów. W skali roku ich liczba sięga 5 tysięcy.

– Wciąż słyszymy o zaletach lecznictwa otwartego, przekonuje się, że wizyta u psychiatry to żadem wstyd, że warto szukać pomocy, a teraz okazuje się, że nie ma pieniędzy – mówi z goryczą dr Koprowicz.

Co na to NFZ?

Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, tłumaczy, że dostęp do świadczeń psychiatrycznych w powiecie pabianickim pozostaje na tym samym poziomie co do tej pory. W postępowaniu konkursowym wybrano placówki, które dotąd opiekowały się pacjentami: Zgoda w Konstantynowie oraz Mac-Med, Selwa, Eskulap – w Pabianicach.

Jednak dla dobra mieszkańców powiatu dyrektor ŁOW NFZ planuje ogłoszenie postępowania uzupełniającego – PCM będzie mogło do niego przystąpić. Dlaczego w czerwcowym konkursie nasz szpital nie mógł wypaść lepiej? Bo należycie się do niego nie przygotował.

Mówi rzecznik Anna Leder:Konkurs ofert na świadczenia w zakresie leczenia psychiatrycznego dla dorosłych zakończyliśmy w połowie czerwca. Umowa z NFZ – a te trwały od 2011 roku – nie jest na zawsze. PCM miało czas, aby do konkursu dobrze się przygotować. Premiowaliśmy, zgodnie z obowiązującym prawem, to, co korzystne z punktu widzenia bezpiecznej terapii – posiadanie specjalistycznego personelu: lekarzy specjalistów, psychoterapeutów z certyfikatem, psychologów klinicznych i pielęgniarki specjalistki, czy kompleksowość świadczeń (to znaczy możliwość kontynuowania terapii np. w domu w ramach leczenia środowiskowego w razie załamania samopoczucia zdrowia pacjenta).

Oferta Pabianickiego Centrum Medycznego uplasowała się nisko w rankingu, za co odpowiedzialność ponosi placówka, która ją przygotowała. Propozycja finansowa komisji nie mogła być inna. Nieprawdą jest, że komisja konkursowa zaproponowała PCM o połowę niższy kontrakt. Komisja zaproponowała nieznacznie mniejszy kontrakt, który, mimo dwukrotnej propozycji, został przez PCM odrzucony.

Placówki wybrane w postępowaniu uzyskały kontrakty adekwatne do złożonych ofert. Eskulap, który przedstawił dobrą ofertę leczenia pacjentów, uzyskał dużo wyższy kontrakt. PCM może się odwołać od decyzji komisji konkursowej.

Tagi:

11 komentarzy do “Szpital bez poradni psychiatrycznej. Kilka tysięcy chorych na lodzie

  1. Niech chorzy wsiądą na rowery i kręcą kilometry dla psychiatrii, moze uskladają

  2. Pyrka i co ty teraz zrobisz ? Sam na ulicy a dookoła drzewa i znaki i jeszcze niebo na górze a najgorsze są te żuczki w trawie , które cały czas cię obgadują i jeszcze przed szpitalem te duże no te auta czemu tam pyrkują i te oczy wszędzie oczy , czekają wypatrują ,nie idź bo złapią.Pyrka jesteś stracony

  3. Grzesiu może sweet focia na tle oddziału :) Takitwój kolejny sukces, że warto uwiecznić :)

  4. To jest skandal! Co mają zrobić pacjenci w trakcie terapii, najbliższą wizytę w Eskulapie wyznaczono mi na 17 września (!!!!!!) A co z osobami, którzy rozpoczęli terapię u psychologa??? Często są to osoby w ciężkiej depresji ( mogą się okaleczyć), albo np. schizofrenicy, którzy zostaną bez leków – wolałabym się z nimi na mieście nie spotkać.
    Jak dla mnie to kierownictwo powinno za to odpowiedzieć stanowiskiem!

  5. I jeszcze jedno – mieszanie do kłopotów szpitala Prezydenta, to jest albo nie znajomość faktów, albo szukanie na siłę kozła ofiarnego. A Prezydent nim nie jest!!!!

  6. Asia82 popieram niemal w pełnej rozciągłości. Jedna uwaga – szpital jest miejski. Więc dobrze byłoby, gdyby prezydent jakoś zareagował. Wiadomo, że nie jego wina to co się stało. Ale miasto jest właścicielem.

  7. Asie i Dracule Szpital jest miejski, spółka PCM też jest miejska . Nikt inny tylko Prezydent trzyma na nim łapę. Przestańcie bredzić. Sytuacja jest kueriozlana i dramatyczna i to właśnie Prezydent za nią odpowiada i nikt inny .

    1. @Dracul, króciutkie omówienie za co odpowiada prezydent Mackiewicz. To jemu podlega urząd miejski.Zajmuje się pozyskiwaniem poparcia społecznego i środków finansowych dla kluczowych inwestycji na obszarze swego miasta: stadiony, inwestycje drogowe i komunalne oraz inne inicjatywy ważne dla miasta i regionu.
      Ponadto, prezydent miasta jest główną jego twarzą w reprezentowaniu na zewnątrz. Jako przedstawiciel władzy wykonawczej na terenie samorządu musi wykonywać uchwały rady miasta i realizować uchwalony przezeń budżet. Ma także decydujący wpływ na mianowanie i odwoływanie osób zarządzających spółkami miasta i instytucjami podległymi prezydentowi czyli na przykład PCM jeżeli uzna , że sprawy idą w złym kierunku. Polityka kadrowa Prezydenta w PCM jasno pokazuje, że nie widzi problemu. W przypadku Mackiewicza stało się tradycją, że ucieka przed problemami ze strachu przed pochlapaniem własnego wizerunku. Czyli przedkłada własny pijar nad dobro miasta i mieszkańców.

  8. Psychotycy są: kiepskimi wyborcami i każdy polityk z PiS-u i PO może ich zlekceważyć, no i pieniędzy nie mają, więc każdy lekarz zajmujący się psychiatrią bieduje ( jeździ gorszym samochodem, niż przeciętny kardiolog czy chirurg ). Skończcie te płacze nad psychotykami! Ich się leczy, ale nie ulecza!

Comments are closed.