Za mało pieniędzy z NFZ na leczenie ambulatoryjne. Lekarze nie zgodzili się na niższy kontrakt.
Od poniedziałku (2 lipca) poradnia zdrowia psychicznego w Pabianickim Centrum Medycznym nie będzie przyjmować pacjentów.
– Narodowy Fundusz Zdrowia zaproponował połowę wartości kontraktu z pierwszego półrocza, na co nie mogliśmy się zgodzić. Potem padły inne propozycje, także dla nas niekorzystne. Przez ostatnie 5 lat mieliśmy takie same stawki – mówi Jacek Koprowicz, kierownik Pabianickiego Centrum Psychiatrycznego, funkcjonującego w ramach PCM.
Roczny kontrakt z NFZ opiewał na ok. 0,5 miliona zł. Miesięcznie przez przyszpitalną poradnię zdrowia psychicznego przewija się prawie 2 tys. pacjentów. W skali roku ich liczba sięga 5 tysięcy.
– Wciąż słyszymy o zaletach lecznictwa otwartego, przekonuje się, że wizyta u psychiatry to żadem wstyd, że warto szukać pomocy, a teraz okazuje się, że nie ma pieniędzy – mówi z goryczą dr Koprowicz.
Co na to NFZ?
Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, tłumaczy, że dostęp do świadczeń psychiatrycznych w powiecie pabianickim pozostaje na tym samym poziomie co do tej pory. W postępowaniu konkursowym wybrano placówki, które dotąd opiekowały się pacjentami: Zgoda w Konstantynowie oraz Mac-Med, Selwa, Eskulap – w Pabianicach.
Jednak dla dobra mieszkańców powiatu dyrektor ŁOW NFZ planuje ogłoszenie postępowania uzupełniającego – PCM będzie mogło do niego przystąpić. Dlaczego w czerwcowym konkursie nasz szpital nie mógł wypaść lepiej? Bo należycie się do niego nie przygotował.
Mówi rzecznik Anna Leder: – Konkurs ofert na świadczenia w zakresie leczenia psychiatrycznego dla dorosłych zakończyliśmy w połowie czerwca. Umowa z NFZ – a te trwały od 2011 roku – nie jest na zawsze. PCM miało czas, aby do konkursu dobrze się przygotować. Premiowaliśmy, zgodnie z obowiązującym prawem, to, co korzystne z punktu widzenia bezpiecznej terapii – posiadanie specjalistycznego personelu: lekarzy specjalistów, psychoterapeutów z certyfikatem, psychologów klinicznych i pielęgniarki specjalistki, czy kompleksowość świadczeń (to znaczy możliwość kontynuowania terapii np. w domu w ramach leczenia środowiskowego w razie załamania samopoczucia zdrowia pacjenta).
Oferta Pabianickiego Centrum Medycznego uplasowała się nisko w rankingu, za co odpowiedzialność ponosi placówka, która ją przygotowała. Propozycja finansowa komisji nie mogła być inna. Nieprawdą jest, że komisja konkursowa zaproponowała PCM o połowę niższy kontrakt. Komisja zaproponowała nieznacznie mniejszy kontrakt, który, mimo dwukrotnej propozycji, został przez PCM odrzucony.
Placówki wybrane w postępowaniu uzyskały kontrakty adekwatne do złożonych ofert. Eskulap, który przedstawił dobrą ofertę leczenia pacjentów, uzyskał dużo wyższy kontrakt. PCM może się odwołać od decyzji komisji konkursowej.
Niech chorzy wsiądą na rowery i kręcą kilometry dla psychiatrii, moze uskladają
Pyrka i co ty teraz zrobisz ? Sam na ulicy a dookoła drzewa i znaki i jeszcze niebo na górze a najgorsze są te żuczki w trawie , które cały czas cię obgadują i jeszcze przed szpitalem te duże no te auta czemu tam pyrkują i te oczy wszędzie oczy , czekają wypatrują ,nie idź bo złapią.Pyrka jesteś stracony
Kolejny sukces Prezydenta !!! Mamy TO :)
Grzesiu może sweet focia na tle oddziału :) Takitwój kolejny sukces, że warto uwiecznić :)
To jest skandal! Co mają zrobić pacjenci w trakcie terapii, najbliższą wizytę w Eskulapie wyznaczono mi na 17 września (!!!!!!) A co z osobami, którzy rozpoczęli terapię u psychologa??? Często są to osoby w ciężkiej depresji ( mogą się okaleczyć), albo np. schizofrenicy, którzy zostaną bez leków – wolałabym się z nimi na mieście nie spotkać.
Jak dla mnie to kierownictwo powinno za to odpowiedzieć stanowiskiem!
I jeszcze jedno – mieszanie do kłopotów szpitala Prezydenta, to jest albo nie znajomość faktów, albo szukanie na siłę kozła ofiarnego. A Prezydent nim nie jest!!!!
Asia82 popieram niemal w pełnej rozciągłości. Jedna uwaga – szpital jest miejski. Więc dobrze byłoby, gdyby prezydent jakoś zareagował. Wiadomo, że nie jego wina to co się stało. Ale miasto jest właścicielem.
Asie i Dracule Szpital jest miejski, spółka PCM też jest miejska . Nikt inny tylko Prezydent trzyma na nim łapę. Przestańcie bredzić. Sytuacja jest kueriozlana i dramatyczna i to właśnie Prezydent za nią odpowiada i nikt inny .
Ale to nie prezydent przygotowywał się do kontraktu ….
@Dracul, króciutkie omówienie za co odpowiada prezydent Mackiewicz. To jemu podlega urząd miejski.Zajmuje się pozyskiwaniem poparcia społecznego i środków finansowych dla kluczowych inwestycji na obszarze swego miasta: stadiony, inwestycje drogowe i komunalne oraz inne inicjatywy ważne dla miasta i regionu.
Ponadto, prezydent miasta jest główną jego twarzą w reprezentowaniu na zewnątrz. Jako przedstawiciel władzy wykonawczej na terenie samorządu musi wykonywać uchwały rady miasta i realizować uchwalony przezeń budżet. Ma także decydujący wpływ na mianowanie i odwoływanie osób zarządzających spółkami miasta i instytucjami podległymi prezydentowi czyli na przykład PCM jeżeli uzna , że sprawy idą w złym kierunku. Polityka kadrowa Prezydenta w PCM jasno pokazuje, że nie widzi problemu. W przypadku Mackiewicza stało się tradycją, że ucieka przed problemami ze strachu przed pochlapaniem własnego wizerunku. Czyli przedkłada własny pijar nad dobro miasta i mieszkańców.
Psychotycy są: kiepskimi wyborcami i każdy polityk z PiS-u i PO może ich zlekceważyć, no i pieniędzy nie mają, więc każdy lekarz zajmujący się psychiatrią bieduje ( jeździ gorszym samochodem, niż przeciętny kardiolog czy chirurg ). Skończcie te płacze nad psychotykami! Ich się leczy, ale nie ulecza!