Widoczne na zdjęciu narcyzy zakwitły na trawniku wokół kościoła św. Floriana. Tu znajduje się najbardziej zielony plac kościelny w mieście.
Narcyz (Narcissus) z rodziny amarylkowatych występuje w bardzo licznych odmianach. Najpopularniejszy jest narcyz żonkil (z intensywnie żółtym) kwiatem (Narcissus jonquilla) i narcyz biały (Narcissus poeticus/ pseudonarcissus).
Nazwa „narcyz” wywodzi się od greckiego słowa „narkein”, co oznacza „oszołomić”, w znaczeniu „poddać narkozie” – dzikie odmiany bardzo intensywnie pachną, czym potrafią odurzyć. Silna woń wyczuwalna jest przez odwiedzających Dolinę Narcyzów na ukraińskim Zakarpaciu.
Według mitologii greckiej takie imię – Narcyz (Narcissus) – nosił przecudnej urody syn boga Kefisosa i nimfy Liriope. Ukarany został przez boginię Nemezis za nieodwzajemnione uczucia do nimfy Echo. Zakochał się we własnym odbiciu w wodzie, zmarł z niezaspokojonej tęsknoty, a na jego grobie wyrósł kwiat, który nazwano jego imieniem. Narcyzm oznacza także zespół zaburzeń osobowości o charakterze psychopatycznym. W skrócie rzecz ujmując narcyzem jest osoba, która niszczy swoich bliskich.
Symbolika
Narcyz stał się także symbolem idei i przedsięwzięć. Ogólnopolska edycja hospicyjnych „Pól Nadziei” nawiązuje do żonkilowej kampanii „The Great Daffodil Appeal”, która została zainicjowana w 1986 roku przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care z Edynburga. Obecnie jest najbardziej rozpoznawalną hospicyjną kampanią społeczną na całym świecie. Jej symbolem jest żółty żonkil w pełnym rozkwicie. Akcja „Pola Nadziei” polega na tym, że jesienią na skwerach, w parkach, na trawnikach przed placówkami oświatowymi, urzędami czy kościołami sadzi się cebulki żonkili, które wiosną rozkwitają jako „Pola Nadziei”. Krótki czas kwitnienia żonkili ma przypominać przechodniom o osobach chorujących i umierających na nowotwory, promować opiekę hospicyjną.
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, łodzianin Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o powstańczym zrywie. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził z żonkilami pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym. Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci, jego kwiat kształtem przypomina gwiazdę Dawida. W Pabianicach niedawno została ułożona właśnie z żonkili)
W ogrodzie
Wracając do spraw przyziemnych, przypomnijmy, ze cebule narcyzów sadzimy jesienią, we wrześniu lub październiku na słonecznych rabatach. Najlepsza ziemia – przepuszczalna i wilgotna. Warto pamiętać, że narcyzy to rośliny trujące. Wszystkie jej części zawierają szkodliwe alkaloidy, najwięcej jest w cebuli. Dobra strona jest taka, że cebule tych kwiatów odstraszają szkodniki, chroniąc rośliny rosnące obok.
——————————————————————————————————————————————————————–
