FAKTY HISTORIA

“Nie możemy odcinać się od korzeni” [VIDEO]

Pod tablicą upamiętniającą synagogę przy ul. Bóźnicznej, w przededniu 78. rocznicy rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, społecznicy i miłośnicy Pabianic ułożyli z żonkili gwiazdę Dawida.
W przedsięwzięciu chodziło nie tylko o oddanie hołdu uczestnikom powstańczego zrywu, ale też o upamiętnienie Żydów, którzy mieszkali w Pabianicach (przed wojną było ich blisko 9 tysięcy). TUTAJ więcej o inicjatywie.
Paweł Kulig, prezes łódzkiego stowarzyszenia “Strażnicy Pamięci” tłumaczył dziś w Pabianicach, że żonkile stały się symbolami zbiorowej pamięci, ponieważ: kwitły, kiedy wybuchło powstanie, kształt płatków przypomina gwiazdę Dawida i łodzianin Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, do końca życia w rocznicę powstania przychodził z żonkilami pod Pomnik Bohaterów Getta.
Kulig nawiązał też do Pabianic:
– Warto pamiętać o dziedzictwie tego miasta. Nie możemy odcinać się od korzeni, bo one powodują, że miasto żyje – mówił.
 ***
Powstanie w getcie warszawskim  to  bohaterska zbrojna walka żydowskich organizacji bojowych getta warszawskiego z Niemcami toczona od 19.04.1943 do 15.05.1943, największy akt zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej. Więcej informacji TUTAJ.
O życiu w pabianickim getcie i jego likwidacji oraz  tragicznym losie naszych Żydów przeczytacie na sztetl.org.pl. Obszerny materiał także na um.pabianice.pl.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z dzisiejszej uroczystości. Uczestnicy przedstawiają też pomysły mające utrwalić pamięć o Żydach w przestrzeni publicznej miasta. Ta w Pabianicach mocno kuleje. Jedynym świadectwem pamięci jest tablica z błędem merytorycznym o nieznanym pochodzeniu. O tym, że teren przy niej stał się wysypiskiem śmieci przypomnieliśmy na początku kwietnia w tekście pt. “Sedes i stare meble pod tablicą upamiętniającą synagogę”. Śmieci sprzątnięto, choć z tyłu pojawiły się nowe.