FAKTY

3 tysiące osób zmieści się w schronach i ukryciach na terenie Pabianic

Na terenie Pabianic znajdują się 3 schrony i 30 ukryć zabezpieczających. Pojemność budowli ochronnych to ok. 3000 osób – poinformował ratusz w odpowiedzi na zadane pytania.

Ani urząd miejski ani wojewoda łódzki (to szef obrony cywilnej na terenie województwa) nie zdradzają lokalizacji schronów i ukryć/ schronień. Biuro prasowe wojewody oznajmiło: “W przypadku zagrożenia obywatele zostaną poinformowani o jego rodzaju, sposobie zachowania się oraz miejscu, w które ewentualnie należy się udać”.

Niestety, mamy w Polsce, delikatnie pisząc chaos prawny w kwestii budowli ochronnych, w tym zasad określających kierowanie do nich grup obywateli. Ustawa o obronie ojczyzny, która jutro (23.04.) wejdzie w życie nie reguluje spraw z zakresu obrony cywilnej.

Co wiadomo ogólnie? Schrony i schronienia nie znajdują się w budynkach należących do miasta, tylko m.in. do osób prywatnych.

-Utrzymanie pomieszczeń należy do administratorów budynków, niemniej UM zwróci się o sprawdzenie stanu technicznego – mówi Aneta Klimek, rzecznik prezydenta Pabianic.

W naszym mieście znajduje się kilka schronów – zlokalizowane są one głównie pod zakładami pracy i blokowiskami, a także obiektami użyteczności publicznej budowanymi w latach 60 i 70. Obecność schronu w piwnicach zdradza najczęściej fakt istnienia kominka wentylacyjnego, który często stanowi także awaryjną drogę ucieczki w przypadku zawalenia się górnych kondygnacji budynku. Przykładowe lokalizacje schronów: przy Kilińskiego – Pabian-Med, Partyzanckiej – Sąd Rejonowy, dawny budynek Tkanin Technicznych (Interkobo).

W schronieniach zabudowanych pod budynkami instalowano zazwyczaj toalety, oświetlenie elektryczne, a także zbiorniki wodne i filtry odpowiadające za wymianę powietrza. Często zasilane one były silnikami elektrycznymi lub, awaryjnie, manualnie za pomocą korby. W takich miejscach lokalizowano ponadto urządzenia radiołączności, skrzynie z maskami gazowymi, agregat prądotwórczy, a nawet pompę na wypadek zalania przez wodę. Ukrycia zabezpieczające są zlokalizowane pod budynkami starszej konstrukcji, głównie w centrum i na osiedlu Piaski.

W czasach obecnych większość schronów jest zaadaptowana pod cele gospodarcze lub zdewastowana (w schronie przy Partyzanckiej zorganizowano archiwum). Rzadkością są schronienia w pełni wyposażone, gotowe do użycia. Więcej TUTAJ

Zapoznaj się z ewidencją budowli ochronnych w Pabianicach.

Pabianiczanie pytają o schrony